Leczenie serca ultradźwiękami

Nagłe zatrzymanie krążenia pozostaje jednym z największych wyzwań współczesnej kardiologii. Konsorcjum złożone z naukowców europejskich pracuje nad nowoczesną terapią w oparciu o technologię ultradźwiękową.

Mniej więcej co 30 sekund jedna osoba w krajach zachodnich umiera z powodu nagłej śmierci sercowej lub niewydolności krążeniowej. Nowe terapie dają nadzieję na zwycięską walkę z takimi zdarzeniami. Dla przykładu, terapia ablacyjna niszczy tkankę odpowiedzialną za nieprawidłowe wzorce przewodzenia elektrycznego, podczas gdy rozruszniki poprawiają funkcję serca w obszarach uszkodzonych.

Dlatego ważne jest, aby wypełnić lukę pomiędzy potrzebami klinicznymi a aktualnie dostępną technologią oceny funkcji serca. Celem ufundowanego ze środków UE projektu USART (Ultrasound guided cardiac arrythmia treatment) jest rozwój kompetencji w tym właśnie obszarze i opracowanie nowych produktów, które bezpośrednio przysłużą się pacjentom.

Kamera ultradźwiękowa może rejestrować obraz o dużej liczbie klatek na sekundę, dając kardiologom możliwość zbadania szybkich skurczów serca oraz ruchu zastawek. Aby móc badać wady serca, naukowcy z projektu USART opracują techniki ultraszybkiego rejestrowania obrazu oraz metody zdolne do wiarygodnego odtworzenia tych zdarzeń w trójwymiarze. W tym kontekście badają transmisję wielu wiązek ultradźwięków. Wykorzystując narzędzia do segmentacji obrazu, zdołali z powodzeniem zrekonstruować lewy przedsionek i przedstawić obrazowo jego funkcję.

Ponadto projekt USART opracuje wytyczne dla badania ultradźwiękami w czasie rzeczywistym podczas monitorowania efektu stosowania terapii ablacyjnej w uszkodzonym obszarze. Partnerzy są pełni nadziei, że uda im się poprawić aktualny wskaźnik powodzenia ablacji wynoszący 70% oraz monitorować temperaturę w trakcie ablacji termicznej. Nowe narzędzie do zapisu obrazu, wykorzystujące techniki oparte na przepływie optycznym pomogą w prowadzeniu sondy w trakcie procedur operacyjnych.

Wszystkie metody ultradźwiękowe opracowane w ramach projektu USART znacząco poprawią leczenie pacjentów z arytmią serca. Ultradźwięki posiadają duży potencjał do tego, aby zastąpiły techniki rentgenowskie i przyczyniły się do powstawania nowoczesnych interwencji kardiologicznych wspomaganych obrazowaniem.

opublikowano: 2016-01-18
Komentarze


Polityka Prywatności