Nowe zastosowania narzędzi genomiki człowieka
Ogólnoświatowa społeczność badawcza poświęciła ogromną ilość czasu i pieniędzy na odszyfrowanie ludzkiego genomu. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu zastosowali tę wiedzę i narzędzia do badań przyrodniczych niedotyczących bezpośrednio Homo sapiens.
Wyjaśnianie zawiłości ludzkiego genomu nie dało cudownych rezultatów
oczekiwanych przez niektórych, takich jak np. możliwość leczenia chorób.
Wygenerowano jednak ogromną wiedzę, oprogramowanie narzędziowe i
"know-how". Bioinformatyka, zastosowanie IT do danych biologicznych,
jest szybko rozwijającą się dziedziną, wymagającą dynamicznych narzędzi
analizy danych. Istnieje zapotrzebowanie na elastyczne i dostosowywalne
narzędzia bioinformatyczne.
Stworzone już narzędzia mogą również być użyteczne np. w badaniach genomów organizmów innych niż człowiek. Uczestnicy finansowanego przez UE projektu ALLBIO (Broadening the bioinformatics infrastructure to unicellular, animal, and plant science) rozszerzyli badanie danych genomicznych na rośliny, zwierzęta i organizmy jednokomórkowe.
Wyniki badania pozwolą skoordynować wysiłki, aby móc stosować technologie związane z ludzkim genomem w dziedzinach bioinformatyki dotyczących mikroorganizmów, roślin i zwierząt hodowlanych. Jest to niezwykle ważne dla rozwijających się dziedzin, takich jak rolnictwo, wszystkie typy biotechnologii, farmaceutyka weterynaryjna i przemysł biochemiczny.
Projekt był częścią szerszej inicjatywy ELIXIR (Europejskiej Infrastruktury Nauk Przyrodniczych w Informacji Biologicznej), która ma na celu budowę infrastruktury elektronicznej dającej biologom lepszy dostęp do odpowiednich danych i narzędzi.
Uczestnicy projektu ALLBIO dostosowali narzędzia do badań niezwiązanych bezpośrednio z człowiekiem, a integralną częścią były szkolenia dla wszystkich stron zaangażowanych w ten proces. W projekcie uczestniczy prawie 20 społeczności badaczy i bioinformatyków z różnych dziedzin powiązanych z genomiką niedotyczącą człowieka. Zaprezentowali oni 14 studiów autentycznych przypadków do dalszej analizy przez projekt ALLBIO w ramach tzw. hakatonów.
Hakatony to wydarzenia, podczas których programiści pracują razem nad oprogramowaniem, aby stworzyć nowe narzędzia i usługi internetowe. Przeprowadzono cztery hakatony, podczas których uczestnicy użyli studiów przypadku jako punktów wyjścia w tworzeniu niezwiązanych z człowiekiem metod badań genomicznych. Pośrednio hakatony dostarczyły również okazji do współpracy i gromadzenia wiedzy obejmującej różne grupy naukowców, np. synergii między laboratoriami programistycznymi i tradycyjnymi. Stworzono trzy pakiety oprogramowania.
Reasumując, partnerzy projektu ALLBIO zorganizowali 53 wydarzenia – w tym warsztaty, seminaria, szkolenia i samouczki skupiające prawie 2000 uczestników z 36 krajów. W druku jest trzynaście publikacji. Udostępniono też na arenie nauk przyrodniczych katalog AllBioCatalogue z ponad 4000 pozycjami odnoszącymi się do narzędzi i usług.
opublikowano: 2016-01-22