Jak zrozumieć ewolucję na podstawie łososi
Naukowcy wspierani ze środków UE badają łososia atlantyckiego, aby lepiej zrozumieć wpływ globalnych zmian środowiska na genetykę.
Populacje łososia atlantyckiego świadczą wiele usług ekosystemowych na
rzecz człowieka, przy czym całe swoje życie spędzają w dwóch typach
siedlisk podatnych na zmiany wywołane działalnością człowieka: akwenach
słodkowodnych i oceanach. Niektóre z samców łososia zdolne są do
osiągnięcia dojrzałości przed migracją z akwenów słodkowodnych do
oceanu, a zjawisko to znane jest jako wczesne dojrzewanie łososi w
stadium parr (EMPM).
Jest ono szczególnie powszechne u występującej najdalej na południe populacji łososia atlantyckiego, co sugeruje, że owa cecha zachowań rozrodczych może mieć podłoże środowiskowe. W ramach inicjatywy badawczej GENEARLY (Genetic determination of early male parr maturation in Atlantic salmon natural populations) bada tę populację łososia w warunkach kontrolowanych, aby określić przyczyny zjawiska EMPM.
Badacze przeprowadzili eksperymenty terenowe, aby zidentyfikować czynniki środowiskowe i genetyczne związane ze wczesnym dojrzewaniem samców łososia. W czasie eksperymentów prowadzili kontrole określonych aspektów, takich jak odchów potomstwa czy krzyżówki genetyczne w środowisku półnaturalnym.
Badacze nieoczekiwanie zaobserwowali, że cecha EMPM jest w dużej mierze typowa dla ojcostwa, co może mieć źródła w czynnikach genetycznych. Obecnie starają się określić, które markery genetyczne mogą odpowiadać za EMPM.
Na podstawie tej informacji badacze będą mieli szansę lepiej zrozumieć wpływ środowiska na łososia, a zwłaszcza na EMPM. Tego typu wiedza na temat reprodukcji łososia może prowadzić do ulepszenia praktyk ochrony gatunku w obliczu globalnej zmiany klimatu.
opublikowano: 2016-01-22