Genetyka a zmiany klimatu

Uczeni badają, w jaki sposób zmiany genetyczne umożliwiają roślinom adaptację do zmian środowiska. Prognozowanie tego typu reakcji na przyszłą zmianę klimatu pozwoli badaczom stworzyć trwalsze rośliny uprawne.

Dostosowanie się do zmiany środowiska jest szczególnie ważne w przypadku roślin, ze względu na to, że są nieruchome, a stosowane przez nie strategie unikania stresu, wywołanego np. zmianą klimatu, są ograniczone. W obliczu potencjalnie destrukcyjnej zmiany klimatu, istnieje potrzeba zrozumienia genetyki kryjącej się za zdolnością adaptacyjną roślin.

Zespół finansowanego przez UE projektu CLIMATE_ADAPTATION (Genetic adaptations to climate in Arabidopsis thaliana) identyfikuje zmienność genetyczną i mutacje, które umożliwiają roślinie modelowej, rzeżusznikowi, adaptację do zmiany klimatu.

W projekcie CLIMATE_ADAPTATION rejestrowana jest zmienność genetyczna całego genomu wielu odmian rzeżusznika, aby skorelować zmiany genetyczne z klimatem. Poprzez porównanie danych klimatycznych z indywidualnymi wariancjami genetycznymi rzeżusznika, badacze identyfikują zmiany genetyczne powiązane z czynnikami środowiskowymi i klimatycznymi.

Dokonują tego za pośrednictwem modelu komputerowego, który łączy w całość genetykę populacji, modelowanie ekologiczne i techniki statystyczne w celu znalezienia sygnatur genetycznych adaptacji lokalnej.

Do tej pory naukowcy zaobserwowali, że stres wywołany niedoborem wody u rzeżusznika powiązany jest z wysokością, a opady deszczu wpływają na obronę przed patogenami. Jednocześnie istnieje korelacja temperatury ze zmianami w genach kontrolującymi fotosyntezę, metabolizm tłuszczy i białka odpowiedzialne za ochronę przed stresem.

Zespół projektu CLIMATE_ADAPTATION planuje wykorzystać te rezultaty, by przyjrzeć się sieci interakcji genów rzeżusznika. Następnie badacze wytypują najlepsze geny kandydujące do dalszych badań w kontekście zmiany klimatu.

opublikowano: 2016-01-27
Komentarze


Polityka Prywatności