Prawidłowy kierunek rozwoju komórek nerwowych
Podczas rozwoju komórek nerwowych ich wypustki, czyli aksony, często podążają bardzo specyficznymi szlakami, aby osiągnąć konkretny cel. Tak zwane kierowanie aksonami jest jednym z licznych determinantów postrzegania i poznania.
Kwas γ-aminomasłowy (GABA) jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym u
ssaków: zmniejsza on pobudliwość neuronów w całym układzie nerwowym.
Nieprawidłowości w neuroprzekaźnictwie obejmującym GABA wiązane są ze
schizofrenią.
Uczestnicy projektu GABAXONETDEV (Mechanisms of GABAergic interneurons axonal branching in developing cerebellum network) analizowali ekspresję genetyczną, biologię komórki i kierowanie aksonami w przekaźnictwie komórkowym. Badacze z projektu odkryli szlaki migracji dwóch różnych typów interneuronów GABAergicznych: neuronów koszyczkowych i komórek gwiaździstych.
Wyniki badania przeszczepów in vivo wykazały, że neurony koszyczkowe i komórki gwiaździste używają podczas integracji obwodów neuronalnych różnych szlaków migracyjnych. Serie zdjęć w zwolnionym tempie warstw tkanki móżdżkowej wykazały, że wszystkie stycznie migrujące warstwy molekularne (ML)GI w zewnętrznej warstwie komórek ziarnistych kory to późno integrujące się komórki gwiaździste.
Badacze z projektu GABAXONETDEV wykazali również, że zależne od czasu zmiany środowiskowe wpływają na dojrzewanie funkcjonalne w obrębie migrującej, genetycznie identycznej populacji komórek progenitorowych.
Wyniki te wskazują, że kierunek migracji jest pierwszym czynnikiem rozróżniającym neurony koszyczkowe i komórki gwiaździste. Aspekt czasowy wchodzi w grę, gdy styczna migracja wydłuża proces dojrzewania komórek gwiaździstych i w związku z tym opóźnia różnicowanie wraz z danym środowiskiem.
Dane badawcze projektu GABAXONETDEV udowodniły, że modele tworzenia komórek nerwowych w czasie i przestrzeni mogą wyjaśnić przyczyny i rozwój zaburzeń neuropsychiatrycznych. Nowo zdobyta wiedza może pomóc w identyfikacji nowych celów leczniczych.
opublikowano: 2016-01-29