Jak klimat wpływa na rozmieszczenie ptaków i różnorodność
Naukowcy z UE badali wpływ zmian klimatu na ptaki z myślą o udoskonaleniu modeli rozmieszczenia gatunków (SDM), wykorzystując do tego celu dane o populacjach ptaków w Ameryce Północnej.
Wszystko wskazuje na to, że globalne zmiany klimatu będą miały olbrzymi
wpływ na miejsce występowania roślin i zwierząt. Aby prognozować te
zmiany, naukowcy opracowali liczne SDM, jednak jak dotąd nie dokonano
ich walidacji na dużą skalę.
W ramach projektu BIRDCHANGE (Exploring bird distribution drivers across different spatial scales and time to predict the potential impact of global change on bird distributions and diversity) podjęto starania na rzecz walidacji tych modeli w oparciu o dane na temat rozmieszczenia ptaków północnoamerykańskich, pochodzące z badań obejmujących kilka dekad.
Naukowcy zidentyfikowali najlepsze czynniki prognozowania klimatu na użytek SDM, a ich ustalenia posłużyły do stworzenia modeli globalnego rozmieszczenia gatunków. Wykorzystali dane dotyczące 243 gatunków gromadzone od 1971 roku, aby przetestować użyteczność poszczególnych prognostyków przy tworzeniu dokładnych SDM. Zespół odkrył, że modele o największej dokładności udało się uzyskać na podstawie trzech czynników prognozujących związanych z temperaturą i jednego związanego z opadami deszczu.
Wyniki końcowe wskażą, jaki wpływ będą miały zmiany klimatu na bioróżnorodność ptaków (w tym bogactwo gatunków, różnorodność funkcjonalną i różnorodność filogenetyczną). Ustalenia naukowców będą miały bardzo dużą wartość dla decydentów i pomogą zwiększyć świadomość społeczną na temat zmian klimatu i ich potencjalnego wpływu.
Projekt BIRDCHANGE zwrócił uwagę na to, jak ważne jest ustalenie najważniejszych czynników determinujących rozmieszczenie ptaków. Naukowcom udało się przewidzieć potencjalny wpływ zmian klimatu oraz podnieść kwestię transferu modeli, czyli kluczowego problemu większości modeli prognozujących zmiany klimatu.
opublikowano: 2016-06-06