Fakt, że polifenole z oliwy z oliwek pomagają chronić lipidy we krwi przed stresem oksydacyjnym – fizjologicznym obciążeniem organizmu, które może prowadzić do mutacji DNA oraz chorób takich jak nowotwory, choroby serca i krwi, cukrzyca czy zaburzenia neurodegeneracyjne – jest dobrze udokumentowany.
Według norm europejskich korzyści te pojawiają się, kiedy dzienne spożycie oliwy z oliwek wynosi co najmniej 20 g, pod warunkiem że dawka ta zawiera przynajmniej 5 mg hydroksytyrozolu i jego pochodnych. Jednak sprawdzenie zgodności z tym wymogiem nie jest wcale takie proste.
„Istnieją zaawansowane techniki chromatograficzne, jak wysokosprawna chromatografia cieczowa (HPLC) w połączeniu z detektorami ultrafioletowymi bądź spektrometrii mas, które wykorzystuje się do oceny zawartości fenoli w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia” – wyjaśnia Giuseppe Di Lecce z Uniwersytetu Bolońskiego. „Systemy te wymagają jednakże bardzo kosztownych narzędzi analitycznych i wykwalifikowanych techników”.
Wraz z grupą naukowców z uniwersytetów w Bolonii i Vigo, Di Lecce opracował prostą metodę analityczną do ilościowej analizy zawartości fenoli w wysokiej jakości oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia. Wyniki wstępnych badań, finansowanych w ramach projektu OLEUM, są obiecujące.
„Wyniki pokazują, że proste i tanie oznaczanie kolorymetryczne na bazie odczynnika Folina-Ciocalteau (F-C) może z powodzeniem posłużyć do sprawdzania zgodności z oświadczeniem zdrowotnym dotyczącym zawartości polifenoli, które wprowadziły przepisy unijne” – podkreśla Lecce.
Metoda F-C to dobrze znany sposób oznaczania kolorymetrycznego dostępny w każdym laboratorium, a testy przeprowadzone z użyciem oprogramowania statystycznego, ukierunkowane na hydroksytyrozol, zaowocowały danymi w pełni porównywalnymi z tymi otrzymanymi w wyniku hydrolizy metodą HPLC-UV z użyciem hydroksytyrozolu i tyrozolu.
Kolejnym krokiem zespołu będzie zanalizowanie dużej liczby próbek, aby móc wyciągnąć ostateczne wnioski. Jednak już teraz, pierwsze wyniki dają nadzieję niewielkim laboratoriom i producentom na możliwość skorzystania z szybkich i innowacyjnych podejść instrumentalnych do oceny jakości i autentyczności oliwy z oliwek.
OLEUM to projekt o wartości 5 mln EUR, finansowany w ramach programu „Horyzont 2020”. Jego nadrzędnym celem jest zapewnienie jakości i autentyczności oliwy z oliwek na skalę globalną. Przed planowanym na rok 2020 zakończeniem projektu spodziewane są kolejne, przełomowe osiągnięcia, w tym stworzenie wiarygodnego protokołu ustalania zawartości związków fenolowych w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia zgodnie z wymogami unijnego oświadczenia zdrowotnego.
Więcej informacji:
strona projektu w serwisie CORDIS