Nauki biologiczne

Badacze z UE przyglądają się możliwości wykorzystania włókien konopnych i lennych do stworzenia zrównoważonych opakowań.
W ramach interdyscyplinarnej unijnej inicjatywy uzyskano odpowiedzi na ważne pytania dotyczące zmiany klimatu dzięki przeanalizowaniu różnych parametrów słoi rocznych oraz zastosowaniu różnych metod statystycznych.
Ostatnie odkrycia wskazują na zależność między zmianami ilości transportowego RNA (tRNA) a apoptozą i nieprawidłową regulacją genetyczną w komórkach nowotworowych. Europejscy naukowcy badali procesy wpływające na ilość tRNA w warunkach stresu.
Europejscy badacze opracowują metodę immunoterapeutyczną opartą na limfocytach T dawcy, aby poprawić skuteczność przeszczepów komórek krwiotwórczych. Prace te mają bezpośrednie konsekwencje dla leczenia białaczki.
Unijne konsorcjum zrzeszające firmy i instytuty badawcze opracowuje innowacyjny proces ekstrakcji wysokowartościowych produktów z mikroglonów. Może on znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, od produkcji i pozyskiwania materiału wsadowego po otrzymywanie i oczyszczanie olejów.
Uczestnicy unijnego projektu badają trawy wieloletnie jako roślinę przeznaczoną na biomasę, którą można uprawiać na gruntach niższej klasy, nienadających się do innego użytku.
Zaburzenia równowagi w rozwoju mózgu u ssaków mogą prowadzić do zaburzeń neurorozwojowych. W ramach finansowanego przez UE projektu badany jest rozwój kory mózgowej przy użyciu strategii poliklonalnego znakowania wielobarwnego.
Aby ograniczyć wyniszczający wpływ owadów na zdrowie ludzi i rolnictwo, stosuje się głównie opryski chemiczne. Podczas badania europejskiego zaproponowano bardziej celowaną metodę, korzystającą z genomicznej i biologicznej analizy wektorów chorób.
Produkcja farmaceutyków przy użyciu roślin jest potencjalnie bardziej wydajna od konwencjonalnych metod. Łatwość modyfikowania roślin i niższe koszty produkcji stanowią ważne zalety szczepionek pochodzenia roślinnego przeciw chorobom zwierzęcym i ludzkim.
Znajomość dynamiki społeczności mikroorganizmów i ewolucji antybiotykooporności jest niezwykle ważna w tworzeniu nowatorskich strategii interwencyjnych.
Europejskie konsorcjum pracuje nad nowymi metodami leczenia rzadkiej choroby zwyrodnieniowej układu nerwowego: neurodegeneracji z odkładaniem żelaza w mózgu (NBIA).
Mikroorganizmy tworzące biofilm stanowią coraz poważniejszy problem, szczególnie w służbie zdrowia. Podczas europejskiego badania naukowcy starają się go rozwiązać, powlekając implanty medyczne wyspecjalizowanymi materiałami przeciwbakteryjnymi.
Schizofrenia jest wyniszczającą chorobą psychiczną. Naukowcy finansowani przez UE opracowują biomarkery i testy prognostyczne, aby móc wcześnie identyfikować szczególnie trudne przypadki i zapewniać szybki dostęp do jedynego leku przeciwpsychotycznego, który może okazać się skuteczny.
Naukowcy śledzili tysiące pszczół w ulu, aby lepiej zrozumieć sposób, w jaki owady te komunikują się i przenoszą patogeny.
Badacze spekulują na temat wpływu tkanki tłuszczowej otaczającej serce na biologię tego narządu. Zainicjowali więc europejskie badanie, aby ustalić mechanizmy tego wpływu i możliwe zastosowania kliniczne.
W organizmach wielokomórkowych komórki o różnych losach pochodzą pierwotnie z populacji komórek prekursorowych, o nieustalonym losie. W ramach finansowanego przez UE projektu analizowano mechanizmy regulujące różnicowanie mysich embrionalnych komórek macierzystych (ESC).
Uczestnicy finansowanego przez UE projektu zaprojektowali największe jak dotąd badanie genetyczne kobiet ze stanem przedrzucawkowym oraz ich dzieci w centralnej Azji i Europie. Wyniki mają dostarczyć narzędzia do przewidywania tego schorzenia.
Europejscy badacze pracują nad zautomatyzowaną, wysokosprawną metodą analizy procesu glikozylacji białek. Oczekuje się, że technologia ta rozwinie dostępne obecnie metody diagnostyczne i wspomoże odkrycie biomarkerów specyficznych dla danej choroby.
Wygląda na to, że tak zwane niekodujące DNA nie jest aż tak nieaktywne, jak się zdawało. Unijne badanie umożliwiło odkrycie molekularnych podstaw jego udziału w niektórych nowotworach.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w samym roku 2005 z powodu chorób biegunkowych zmarło 1,8 mln ludzi. Potrzebne są zatem udoskonalone narzędzia diagnostyczne, aby poprawić te niekorzystne statystyki.
Zaburzenia pracy nerek prowadzą do nadciśnienia, które powoduje dalsze uszkodzenie tych organów. Badacze z UE zgłębiali mechanizmy regulacji transportu soli w nerkach przy pomocy systemu modelowego.
Ośrodkowy układ nerwowy pracuje głównie w oparciu o natężenia i napięcia generowane przez przepływ jonów do i z neuronów. Naukowcy odkryli intrygujące endogenne tło aktywności elektrycznej wpływającej na przetwarzanie napływających sygnałów.
Nie ma obecnie terapii, która umożliwiałaby pełne odzyskanie sprawności po uszkodzeniu rdzenia kręgowego. Naukowcy europejscy opracowali system interferencji mózg-rdzeń kręgowy (BSI), aby wspomagać odzyskiwanie zdolności do ruchu u pacjentów z ciężkim paraliżem.
Obecny rozwój metod analitycznych wreszcie otworzył drogę do poznania chemii związków organicznych tworzących drobiny pyłu unoszącego się w powietrzu, twierdzą autorzy raportu opublikowanego w czasopiśmie „Chemical Reviews”. W świetle najnowszych badań głównym producentem pyłu zawieszonego – obok silników samochodowych i palenisk – okazały się wszechobecne drzewa.
Naukowcy analizują wpływ na środowisko rosnących tendencji wykorzystywania przetworzonych odpadów organicznych na gruntach uprawnych jako alternatywy dla składowania i spalania.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności