Nauki biologiczne

Młodzi naukowcy europejscy badają nowe i trwałe metody wykorzystania zawartości odpadów pochodzenia zwierzęcego.
Naukowcy europejscy pracują nad charakterystyką neuronalnych komórek macierzystych do zastosowań w terapii. Komórki te mają zdolność różnicowania w kierunku różnych linii komórkowych. Jednak w procesie hodowli tych komórek tracą one stopniowo zdolność wytwarzania możliwych do użytku klinicznego komórek. Obiecujące z perspektywy klinicznej są neuronalne komórki macierzyste o strukturze rozety.
Dokładność dozymetrii promieniowania oraz wykorzystanie wiązek protonów/jonów w terapii nowotworowej postępują wraz z rozwojem aparatury. Duża unijna sieć szkoleniowa prowadzi nowoczesne badania mające na celu budowę detektorów promieniowania do zastosowania w przemyśle i medycynie.
Układy scalone Płytki obwodu drukowanego są podstawą elektroniki od wielu lat. Udoskonalone technologie elektronicznych obwodów drukowanych, w których wyeliminowano układy scalone oraz elementy dyskretne, zapewnią UE pozycję lidera na ogromnym światowym rynku.
W związku z tym, że rocznie ponad 400 tys. pacjentów w Europie poddawanych jest leczeniu pochodnymi erytropoetyny (EPO), rozpoznanie ewentualnych zagrożeń dla zdrowia w wyniku tej terapii jest bardzo istotne. Europejskie badanie skupiło się na ustaleniu, jakie jest związane z terapią EPO zagrożenie rozwoju guza nowotworowego i incydentów zakrzepowo-zatorowych.
Naukowcy badają, w jaki sposób korzenie roślin uprawnych reagują na okresy podtopień, aby poprawić wydajność produkcji rolnej.
Pamięć nieulotna (NVM), w odróżnieniu od pamięci o dostępie swobodnym, zachowuje informacje nawet przy braku zasilania. Elementy NVM, które można adresować optycznie oraz elektrycznie, rozszerzają funkcjonalność i otwierają nowe rynki.
Uczestnicy projektu UE stworzyli liczne nowe testy diagnostyczne do wykrywania patogenów zwierzęcych, aby polepszyć diagnozowanie chorób w miejscu sprawowania opieki.
Bezprecedensowe wysiłki zostały podjęte w celu skoordynowania metod przechowywania i dostępu do kolekcji wirusów w skali światowej. Fundusze unijne wsparły rozwój łatwo dostępnego archiwum wirusów, w którym zgromadzono duże kolekcje dzięki globalnej sieci.
Poznanie czynników wyzwalających patogenezę o charakterze zapalnym mogłoby dostarczyć informacji na temat etiologii wielu chorób.
Śpiew ptaków wykazuje składnię fonologiczną, w której dźwięki są zestawiane w zorganizowaną strukturę składniową generującą znaczenie. Pierwsze użycie elektrod w badaniu uczenia się reguł sekwencyjnych przez zwierzęta inne niż człowiek rzuca światło na mechanizmy neuronalne.
Rak charakteryzuje się niekontrolowaną proliferacją komórek. Chcąc rozpoznać nowe cele terapeutyczne, naukowcy europejscy skupili swoją uwagę na mechanizmach leżących u podstaw proliferacji komórek.
Morskie obszary chronione (MPA) to skuteczne narzędzie pozwalające chronić bioróżnorodność i zasoby morskie, których pożyteczne działanie można dodatkowo zwiększyć, łącząc je w sieci. Odpowiednie zaprojektowanie tych sieci jest niezbędne, by były one skuteczne, a połączenie populacji ryb poprzez rozprzestrzenianie larw ma kluczowe znaczenie dla tego procesu.
Ciało ludzkie składa się w około 60% z wody, będącej głównym składnikiem krwi oraz przestrzeni wewnątrz- i zewnatrzkomórkowej. Stosując metody doświadczalne i obliczeniowe, naukowcy próbowali znaleźć odpowiedzi na ważne pytania dotyczące funkcjonalnej roli wody.
Dokładna i szybka diagnoza każdej choroby zakaźnej ma kluczowe znaczenie w ograniczeniu jej rozprzestrzeniania się. W tym kontekście europejscy naukowcy rozpoczęli prace nad stworzeniem testów diagnostycznych i wdrożeniem systemu monitorowania dengi.
Uczestnicy unijnego projektu wyjaśnili mechanizmy odporności na pyretroidy u roztocza z gatunku Varroa destructor, a także opracowali test do szybkiej i dokładnej identyfikacji odpornych roztoczy w populacjach w całej Europie.
Danio pręgowany służy naukowcom do badań ludzkich genów regulatorowych i ich funkcji, zwanych badaniami regulomowymi. Metody biologii systemów będą uzupełnieniem dla prac prowadzonych na innych ssakach.
W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich zapylaczy. Wie o tym jednak jedynie 16% Polaków – wynika z badania GFK Polonia „Pomagamy pszczołom - Świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień związanych z ekologią” przeprowadzonego na potrzeby programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Raport pokazuje, że wiedza Polaków na temat pszczołowatych jest ograniczona i mało powszechna. Zwrócenie uwagi na istotny wpływ pszczół na całe środowisko, ich rolę w zapylaniu, ochronę pszczołowatych i ukazanie tego, jak wiele zawdzięczamy tym pożytecznym i wyjątkowym owadom, to główne cele 5., jubileuszowej odsłony programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Wyjaśnienie, jak komórki odbierają sygnały z zewnątrz i tłumaczą je na odpowiedzi komórkowe, jest ważnym zadaniem w dziedzinach biologii i medycyny.
Zegar biologiczny reguluje dzienne i sezonowe zmiany w biologii i zachowaniu związane ze zmianami w cyklu dzienno-nocnym. Badacze z UE sprawdzali, jak zmiany w genach kodujących zegar mogą spowodować różnice w metabolizmie roślin.
Zwalczanie pojawów szkodników metodami biologicznymi zyskuje przewagę nad chemicznymi pestycydami. Europejscy badacze sprawdzali, jak odżywianie i warunki środowiska wpływają na infekcje szkodników.
Europejscy naukowcy stworzyli modele komputerowe do badania przystosowań wewnętrznej struktury kości szczęk do sposobu żucia u rożnych ssaków oraz biomechaniki ortodontycznych ruchów zębów.
Współpracujące ze sobą uczelnie ze Szwecji i USA zrekonstruowały historyczne zmiany w górskich lodowcach Azji Środkowej, aby ustalić dawny i przyszły kształt zmian klimatycznych.
Zadaniem niniejszego projektu finansowanego przez UE jest odkrywanie innowacyjnych środków leczniczych pochodzących z jadu. W tym celu naukowcy przeprowadzają nowatorski proces charakteryzacji jadu i produkcji toksyn kompatybilny z wysokoprzepustowymi badaniami przesiewowymi.
Fosfor to minerał bardzo ważny dla zdrowia wszystkich organizmów żywych. Europejscy naukowcy opracowali zestaw narzędzi mających pomóc w monitorowaniu obiegu fosforu w komórkach roślin na poziomie molekularnym.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności