Badania przestrzeni kosmicznej z korzyścią dla życia na Ziemi

Być może nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, ale systemy i technologie kosmiczne stanowią istotny element naszego codziennego życia. Od telekomunikacji po telewizję, od prognozowania pogody po światowe systemy finansowe: poprawne funkcjonowanie większości usług, które w nowoczesnym świecie uznajemy za oczywiste, jest uzależniona od przestrzeni kosmicznej.

Przestrzeń kosmiczna może dostarczyć narzędzi do rozwiązania wielu globalnych problemów, w obliczu których staje społeczeństwo dwudziestego pierwszego wieku. Eksploracja wszechświata oraz wysyłanie satelitów i misji załogowych w kosmos będą nam nieodzowne do doskonalenia systemów pozycjonowania i synchronizacji czasu oraz globalnego monitoringu środowiska.

Poszukiwanie życia na innych planetach jest prawdopodobnie najbardziej intrygującą częścią badań kosmicznych, która zajmuje wielu naszych najznamienitszych naukowców. Ale dlaczego? Jak ujął to dr Seth Shostak w czasie niedawnej "Konwencji Innowacji" Komisji Europejskiej: drobnoustrój z innej planety wyjawi nam niezwykłe informacje na temat naszej własnej biologii. Działania zmierzające do odnalezienia życia na innych planetach są także źródłem innowacyjnych rozwiązań na potrzeby życia ziemskiego. W toku prac nad dofinansowanym ze środków unijnych projektem MASE zostanie wykorzystana brytyjska kopalnia jako środowisko zbliżone do marsjańskiego w celu przetestowania technologii do poszukiwania życia na Czerwonej Planecie. W ten sposób zyskamy też nową wiedzę na temat technologii mogących poprawić bezpieczeństwo w kopalniach i opłacalność wydobycia minerałów.

W znacznej części naszych badań kosmicznych wykorzystujemy satelity, które są obecnie tak nieodzowne dla funkcjonowania nowoczesnego społeczeństwa europejskiego. W ramach zakończonego niedawno projektu SAFETRIP opracowano aplikacje satelitarne na potrzeby postępowania w sytuacjach wyjątkowych, komunikatów o ruchu drogowym, bezpieczeństwa drogowego i zapobiegania wypadkom. Tymczasem projekt ELSA ma zapewnić ciągłe dostarczanie przez europejskie satelity informacji zasilających znaczną część naszej infrastruktury. W jego ramach opracowywana jest lewitująca sfera o zredukowanej masie i większej niezawodności w porównaniu do tradycyjnych systemów, aby zapewnić utrzymywanie orientacji satelitów w czasie orbitowania.

- Na księżycu Saturna może istnieć życie pozaziemskie

- Dawna kopalnia potażu pomoże w poszukiwaniach życia na Marsie

- Dr Seth Shostak: "W tym stuleciu znajdziemy życie w kosmosie"

- Zmierzyć wszechświat, by zyskać pojęcie o naszej przeszłości

- Aplikacje satelitarne na potrzeby postępowania w sytuacjach wyjątkowych, komunikatów o ruchu drogowym, bezpieczeństwa drogowego i zapobiegania wypadkom

- Eksploracja kosmosu i serwisowanie satelitów na orbicie dzięki nowym technologiom czujników

- Rozszyfrowywanie gwiazd

- Bardziej niezawodna nawigacja satelitarna

- Europejsko-afrykańska współpraca satelitarna

- Lewitacja - utrzymywanie orientacji przestrzennej i pozycji satelitów

Source:
CORDIS, DG ds. Badań Naukowych i Innowacji
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z CORDIS i DG ds. Badań Naukowych i Innowacji.

data ostatniej modyfikacji: 2015-01-23 11:32:37
Komentarze


Polityka Prywatności