Nowy raport wskazuje na osiągnięcia niezwiązane z badaniami kosmicznymi, które mogą pomóc w przyszłych misjach kosmicznych

Europejska Fundacja Nauki (ESF) opublikowała nowy raport poświęcony technologicznym przełomom na rzecz postępu naukowego. Chociaż wiadomo, że sektor ten jest kluczowym motorem innowacji przynoszących korzyści społeczeństwu, ESF i Europejska Agencja Kosmiczna uzależniają część jego przyszłości od technologii niezwiązanych z przestrzenią kosmiczną.

To nie tajemnica, że priorytetem w Europie są inwestycje w przestrzeń kosmiczną. ESA i krajowe agencje kosmiczne dysponują łącznym budżetem rocznym w wysokości ponad 9 mld EUR, a około 1,5 mld EUR wydanych zostanie na badania kosmiczne ze środków programu "Horyzont 2020". Dyskusyjne nakłady inwestycyjne? Jeśli tak, to musielibyśmy pominąć fakt, że na przykład amerykański GPS został pierwotnie stworzony jako wojskowy system obserwacji. Teraz każdy może mieć dostęp do usług lokalizacyjnych w samochodzie czy za pomocą smartfona, a wartość rynku GPS ma osiągnąć do roku 2016 wysokość 26,67 mld USD (19,62 mld EUR). To samo dotyczy wielu technologii pierwotnie opracowanych na potrzeby sektora kosmicznego, które ostatecznie przynoszą korzyści całemu społeczeństwu.

Jednak w obliczu rosnącej złożoności problemów, sektor kosmiczny potrzebuje nieszablonowego myślenia. A zważywszy, że co dwie głowy (czy ich większa liczba) to nie jedna, może spogląda ku innowacjom w innych sektorach i zabiegać o zawiązywanie partnerstw.

Raport ESF zatytułowany "Technologiczne przełomy na rzecz postępu naukowego" (TECHBREAK - Technological Breakthroughs for Scientific Progress) omawia pięć zagadnień czy też "dominujących sił napędowych", którymi zajmuje się obecnie sektor: redukcja masy przy utrzymaniu sztywności; budowa statków kosmicznych o trwałości ponad 50 lat; umieszczenie ponad 30-metrowego teleskopu w przestrzeni kosmicznej; prowadzenie autonomicznej prospekcji geofizycznej planet i umożliwienie ludziom pozostawania w kosmosie przez ponad dwa lata oraz ostatecznie dotarcie na Marsa. Raport stanowi dorobek projektu TECHBREAK, realizowanego wspólnie przez ESF i ESA, którego celem była prognoza pojawienia się takich właśnie przełomowych technologii, aby umożliwić nowe misje kosmiczne w latach 2030-2050 i identyfikacja cennych partnerstw na zasadzie synergii ze specjalistami niezwiązanymi z przestrzenią kosmiczną.

Na 116 stronach raportu zawarto prezentację obecnego stanu prac badawczych w różnych dziedzinach i wskazano na innowacje, które warto obserwować w myśl unijnej koncepcji kluczowych technologii prorozwojowych (KET). Obejmują one badania naukowe nad robotyką, hibernacją, syntetycznymi organizmami, fotowoltaiką, elastyczną elektroniką, nanomateriałami, drukiem 3D i technologiami oczyszczania wody.

Dla Europejskiej Agencji Kosmicznej monitorowanie osiągnięć w tych dziedzinach za pośrednictwem odpowiednich kanałów komunikacji i dalsze poszerzanie ich potencjalnego zastosowania w ramach wspólnych programów może mieć kluczowe znaczenie w sprostaniu wyzwaniom stającym przed sektorem - podsumowuje ESF.

opublikowano: 2015-01-23
Komentarze


Polityka Prywatności