W ostatnich latach wzrosło międzynarodowe zainteresowanie globalnymi badaniami powierzchni oraz odleglejszych planet i księżyców planet. Lepsze zrozumienie morfologii powierzchni i geologii Marsa może w szczególności dostarczyć dogłębnej wiedzy dotyczącej genezy planety oraz możliwości stworzenia warunków do długiej obecności człowieka.
Obrazy planetarne zgromadzone przez dotychczas misje kosmiczne oraz dane 3D pochodzące z obrazów stereo koncentrują się jednak tylko na określonych obszarach. Finansowany ze środków UE projekt "Planetary robotics vision data exploitation" (
PROVIDE) ma na celu analizę bogatej bazy danych graficznych poprzez zintegrowanie ich w jednolitej perspektywie czasowo-przestrzennej.
W tym celu partnerzy projektu PROVIDE gromadzą w jednej bazie danych duże ilości danych zebranych przez statki kosmiczne wysłane na orbitę tych planet oraz dane z sond, które wylądowały na ich powierzchni. Korzystając z WebGIS oraz nowych narzędzi przetwarzania geoprzestrzennego, naukowcy określają relacje przestrzenne pomiędzy obrazami oraz innymi danymi i prezentują ukryte treści zwiększające wartość nauki.
Dostęp do gotowych produktów wizualnych 3D możliwy będzie dzięki oprogramowaniu do wielorozdzielczej wizualizacji pozwalającemu na dynamiczne renderowanie scen 3D na powierzchniach planet. Te zdigitalizowane podstawowe produkty umożliwią "wirtualnym geologom" wykonanie zbliżeń kluczowych funkcji, takich jak warstwy osadów. Dodatkowo możliwe będzie zmierzenie odległości i nachyleń w celu uzyskania różnych poziomów dokładności.
Oczekuje się, że te innowacyjne graficzne i fotogrametryczne narzędzia 3D zwiększą naukową wartość historycznych i przyszłych misji planetarnych. Zespół projektu PROVIDE już teraz korzysta z tych narzędzi do analizy geologicznej kilku przypadków. Wnioski projektu będą stanowiły podstawę misji ExoMars podejmowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), która rozpocznie się w 2018 r.