W nieodległej przyszłości ludzi mogą zacząć mieszkać i pracować na Marsie lub innych niegościnnych ciałach niebieskich. Wiele środowisk na Ziemi jest równie nieprzyjaznych ja te znajdujące się na innych planetach. Zespół naukowców wspieranych ze środków UE opracowuje projekt kosmicznego domu, który pozwoli przetrwać astronautom zarówno w warunkach panujących na Ziemi, jak i pozaziemskich.
Kiedyś, w niedalekiej przyszłości astronauci postawią nogę na Marsie i
innych planetach Układu Słonecznego. Na planetach tych panują jednak
ekstremalnie nieprzyjazne warunki: brakuje powietrza i pożywienia, a
zasoby wody są bardzo ograniczone. Potrzebny będzie specjalny "dom
kosmiczny" zapewniający astronautom wszystko, czego potrzebują, by
przeżyć.
Celem projektu "Self-deployable Habitat for Extreme Environments" (
SHEE) jest opracowanie prototypowego modułu mieszkalnego umożliwiającego przetrwanie dwóm osobom przez okres do dwóch tygodniu. Choć wstępny prototyp będzie wykorzystywany tylko na Ziemi, elementy jego konstrukcji mogą pewnego dnia znaleźć zastosowanie na obszarach dotkniętych klęską, na Arktyce, a nawet na Marsie!
Czy to w kosmosie, czy na Ziemi, im jakaś rzecz jest większa, tym droższy jest jej transport. Dlatego też moduł SHEE będzie samodzielnie składał się do mniejszych rozmiarów na potrzeby transportu, a następnie automatycznie rozpakowywał po dotarciu do celu. Rozłożony moduł SHEE będzie miał około 5 metrów średnicy i zapewniał całą żywność, wodę, środki higieniczne, klimatyzację i przestrzeń do życia, jakiej potrzebować będę jego mieszkańcy.
W pierwszym roku realizacji inicjatywy SHEE przeanalizowano szereg rozwiązań konstrukcyjnych oraz wybrano najbardziej obiecujący projekt modułu do dalszej pracy. W 2014 r. konstrukcja została zweryfikowana przez ekspertów z Europy, USA i Japonii, by następnie trafić do produkcji. W ostatnim roku realizacji projektu ukończono prace nad konstrukcją modułu, a obecnie trwa jego wyposażanie we wszystkie systemy potrzebne do podtrzymywania życia ludzkiego.
Działający prototyp przejdzie szeroko zakrojone testy na zakończenie projektu w grudniu 2015 r. Gotowy moduł zostanie udostępniony europejskiej społeczności naukowej do dalszych badań. Choć prototyp jest projektowany pod kątem działania na Ziemi, to europejscy konstruktorzy mają nadzieję, że podobny moduł może kiedyś wylądować na Marsie.