Testy technologii CubeSat

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią podstawę europejskiej gospodarki oraz potencjalne źródło jej wzrostu. Celem unijnej inicjatywy jest wykazanie, że MŚP mogą także odgrywać ważną rolę w sektorze technologii kosmicznych.

Duzi producenci systemów używają nanosatelitów (o masie od 1 do 10 kg) do testowania technologii, ale MŚP rzadko sięgają po takie rozwiązania. Wiele MŚP ma już w swojej ofercie komponenty lub podzespoły.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu SME-SAT (Small and medium enterprise satellite) powstało największe do tej pory konsorcjum MŚP w celu podjęcia prac na wieloma różnymi technologiami kosmicznymi. Dokonano integracji systemów i podsystemów z nanosatelitą.

Każde z MŚP tworzących konsorcjum było odpowiedzialne za budowę określonego systemu statku kosmicznego, w tym wysokościomierzy i systemów sterowania, sekstansów automatycznych i magnetometrów. Umieszczono jest dostępnej na rynku konstrukcji 3U (COTS) o wymiarach 100 mm x 100 mm x 340,5 mm.

Wewnątrz tej struktury czujniki podłączono do płytek PC-104, połączonych z pozostałą magistralą nanosatelity. Większość aparatury jest wewnętrzna, z wyjątkiem przyspieszeniomierzy i żyroskopów. Umieszczono je na wysuwanym ramieniu, które odsunie je ok. 30 cm od nanosatelity.

MŚP zawsze współpracują ściśle z naukowcami, gdyż nowe pokolenie przedsiębiorców to w większości absolwenci uczelni wyższych. Projekt SME-SAT to wyjątkowa misja kosmiczna, realizowana w oparciu o współpracę między MŚP, uczelniami oraz dużymi producentami systemów.

Satelita Cube Sat SME-SAT zostanie umieszczony na orbicie heliosynchronicznej na wysokości 400 lub 600 km na powierzchnią Ziemi. Do wyniesienia go w przestrzeń kosmiczną wykorzystana zostanie rakieta transportująca innego, większego satelitę. Działanie czujników zostanie sprawdzone w zestawieniu z pomiarami naziemnymi.

Do czasu zakończenia projektu SME-SAT szereg wytworzonych w Europie czujników powinno znajdować się na najwyższym poziomie gotowości technologicznej.

opublikowano: 2015-11-09
Komentarze


Polityka Prywatności