Narodziny masywnej gwiazdy

Masywne gwiazdy odgrywają kluczową rolę w ewolucji obłoków molekularnych i galaktyk oraz reakcjach chemicznych w ich obrębie. Naukowcy z UE uzyskali pełen obraz powstawania masywnych gwiazd, od początkowej fazy spoczynkowej.

Na początkowych etapach ewolucji masywnych gwiazd tworzą się rdzenie gwiezdne z gęstego gazu, które następnie zapadają się, tworząc gwiazdy. W przeszłości badanie tego etapu powstawania gwiazd nie było możliwe. Szerokopasmowe badania w podczerwieni miały bardzo niską czułość, co utrudniało identyfikację bezgwiezdnych regionów do bardziej szczegółowej analizy.

Budowa nowych teleskopów, umieszczonych na ziemi lub w przestrzeni kosmicznej, umożliwiła astrofizykom szczegółowe badania regionów, w których z największym prawdopodobieństwem dojdzie do narodzin masywnej gwiazdy. Podczas finansowanego przez UE projektu MIRA (Massive star formation with interferometers: Research with ALMA) koncentrowano się na ciemnych chmurach widocznych w podczerwieni (IRDC).

Struktura fizyczna i dynamika tych regionów, w których powstają masywne gwiazdy, została poddana badaniom w różnych skalach aż do 0,1 parseka. Korzystając z danych uzyskanych w badaniach różnych linii molekularnych naukowcy z projektu MIRA analizowali również zmienność chemiczną na poszczególnych etapach ewolucji gwiazdy.

Obserwowano IRDC w dużej rozdzielczości kątowej z użyciem teleskopów Submillimeter Array (SMA) i Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Zespół badał wewnętrzną strukturę chmur IRDC, wykrywając liczne, śledzone na podstawie składowych szybkości podziały na mniejsze chmury, które nie dały jeszcze początku masywnym gwiazdom.

Podsumowano, że wstępnie rozproszone pomniejsze chmury są podzielone i że poszczególne rdzenie nabierają masy, tworząc coraz masywniejsze obiekty. Dodatkowo z czasem zwiększa się złożoność chemiczna rdzeni, co stanowi konsekwencję postępującej desorpcji czap lodowych na ziarnach pyłu.

Prace projektu MIRA pozwoliły nakreślić pierwszy kompletny obraz wszystkich stadiów ewolucyjnych masywnych gwiazd w obrębie pojedynczej, przykładowej chmury IRDC. Wyniki zostały szczegółowo opisane w szeregu artykułów na temat tych unikalnych laboratoriów do badania wstępnych warunków powstawania masywnych gwiazd i zbitek gwiezdnych.

opublikowano: 2015-12-16
Komentarze


Polityka Prywatności