Monitorowanie szkodliwego grzyba glebowego

Pewien grzyb glebowy zagraża europejskiej branży produkcji oliwy. W ramach unijnego projektu zbudowano urządzenie umożliwiające szybkę analizę próbek, obejmującą amplifikację DNA i zastosowanie metod elektrochemicznych, która pomaga walczyć z chorobą roślin.

UE jest liderem światowego sektora oliwnego, zarówno jeśli chodzi o produkcję, jak i spożycie. Jednak małe firmy tego sektora borykają się z problemem niskich marż, międzynarodową konkurencją oraz spadkiem produktywności.

Verticillium dahliae (VD) to żyjący w glebie organizm chorobotwórczy stanowiący największe zagrożenie dla wydajności produkcji oliwek. Choroba ta jest szkodliwa dla wielu gatunków roślin, w tym drzew oliwnych, a ostatnio występuje coraz częściej.

Konwencjonalne metody wykrywania patogenu są skomplikowane i czasochłonne, a testy muszą być wykonywane przez wyszkolonych specjalistów. Z tym powodów UE sfinansowała projekt "Inexpensive and reliable on-site solution for olive oil producers to contain Verticillium wilt" (VERTIGEEN). Jego celem jest opracowanie szybkiego systemu umożliwiającego wykrywanie VD w terenie i łączącego metody amplifikacji DNA i metody elektrochemiczne. Uzyskane w ten sposób urządzenie jest niedrogie, łatwe w użyciu i szybkie.

Dotychczasowe prace postępują zgodnie z harmonogramem. Zespół przeprowadził badanie ankietowe dotyczące wymagań europejskiego rynku w zakresie detekcji. Informacje uzyskane na podstawie kwestionariusza skierowanego do małych i średnich przedsiębiorstw w czterech krajach pomogły w dostosowaniu specyfikacji urządzenia do potrzeb sektora. Pozwolą one także w opracowaniu biznesplanu, który ma zostać ukończony w drugiej połowie projektu.

Zdefiniowano protokoły do zbierania i analizowania próbek gleby i roślin. Porównano też inne metody analityczne oraz zbadano skutki sezonowości. Opracowano wstępne podkłady do amplifikacji DNA, ale potrzebne są jeszcze prace optymalizacyjne w tym zakresie.

Zespół przygotował projekty komponentów sprzętowych, wraz z instalacją do przeprowadzania reakcji z udziałem polimerów oraz nadrukowanymi elektrodami. Opracowano schematy elektryczne dla modułu detekcyjnego oraz zaprojektowano i zbudowano obudowę. Trwają też prace nad interfejsem użytkownika opartym na siedmiocalowym ekranie dotykowym.

Ważnym elementem projektu był przegląd piśmiennictwa na temat poziomów materiału inokulacyjnego w glebie i jego wpływu na występowanie chorób, ryzyko występowania chorób oraz czynniki ich wystąpienia. Informacje te pozwolą na opracowanie systemu kategoryzacji ryzyka wystąpienia chorób.

Dzięki projektowi VERTIGEEN powstanie system, który umożliwi hodowcom oliwek szybkie i łatwe badanie próbek gleby i roślin w kierunku VD. Wyniki takich testów pomogą zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby oraz osiągnąć maksymalną wydajność i konkurencyjność.

opublikowano: 2015-02-02
Komentarze


Polityka Prywatności