Przetwarzanie żywności w paszę

Blisko jedna trzecia żywności produkowanej na potrzeby człowieka na całym świecie marnuje się lub staje się odpadem, co prowadzi do trwonienia i wyczerpywania zasobów naturalnych i ludzkich. Europejscy naukowcy opracowują opłacalne technologie, które pozwolą lepiej gospodarować odpadami spożywczymi.

Przemysł przetwórstwa żywności w Europie może zrobić znacznie więcej, by zmaksymalizować wartość odpadów i produktów ubocznych. Przekształcanie odpadów w cenne materiały lub potencjalne źródło dochodu odwróci negatywny wpływ na środowisko i pobudzi ogólną konkurencyjność i zrównoważoność tego sektora. Rosnąca możliwość uzyskania korzyści z odpadów spożywczych zależy od oceny ich wartości odżywczej, a jednocześnie zapewnienia jakości i bezpieczeństwa.

Aby osiągnąć to założenie, zespół finansowanego przez UE projektu "Sustainable production of functional and safe feed from food waste" (NOSHAN) postanowił wykorzystać odpady spożywcze jako paszę dla zwierząt i dodatki paszowe w ekonomiczny i energooszczędny sposób.

W pierwszym okresie sprawozdawczym naukowcy opracowali przewodnik zawierający obszerny zbiór głównych odpadów spożywczych i produktów ubocznych w Europie. Do odpadów tych należą owoce, warzywa, rośliny i nabiał. Ich przydatność do produkcji paszy zależna jest od elementów odżywczych i funkcjonalnych, jak i od niepożądanych substancji zanieczyszczających.

Zespół opracował innowacyjne metody przeznaczone do produkcji i usuwania określonych dodatków paszowych z odpadów spożywczych. Pozwoli to stworzyć bardziej ekonomiczną i zrównoważoną metodę obróbki nadającą się do różnych źródeł odpadów i ich kombinacji.

Obecnie kilka nowoczesnych technologii jest projektowanych, pilotowanych i włączanych do istniejących praktyk w celu produkcji bezpiecznej, opłacalnej i bogatej w składniki odżywcze paszy.

Oczekuje się, że narzędzia i technologie opracowywane przez zespół NOSHAN z myślą o wytwarzaniu bezpiecznej paszy i dodatków paszowych, będą miały bezpośredni wpływ społeczno-gospodarczy i środowiskowy na społeczeństwo europejskie.

opublikowano: 2015-02-13
Komentarze


Polityka Prywatności