Postępy w tworzeniu czujnika mykotoksyn

Problem strat żywności i paszy w wyniku skażenia mykotoksynami występuje dość powszechnie na całym świecie. Konsorcjum firm rozwija prototypowe testy na obecność mykotoksyn z myślą o zastosowaniach komercyjnych.

Skażenie mykotoksynami może dotyczyć różnorodnych produktów spożywczych, napojów i pasz, przez co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Mykotoksyny to substancje toksyczne wydzielane przez niektóre grzyby, a skażenie nimi może powodować duże straty plonów.

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zajmujące się produkcją napojów i pasz zazwyczaj zlecają kosztowne badania na obecność mykotoksyn zewnętrznym laboratoriom lub firmom dysponującym niezbędną wiedzą i sprzętem.

Finansowany ze środków UE projekt DEMOTOX zajął się dalszym rozwijaniem dwóch prototypowych czujników mykotoksyn opracowanych przez inne projekty europejskie. Prace będą polegać na testowaniu prototypów w ramach przygotowań do wprowadzenia na rynek.

Ośrodki badawcze z UE, w których opracowano początkowe prototypy, przekazały prawa własności intelektualnej zaangażowanym przedsiębiorstwom. Dwa z tych przedsiębiorstw zajęły się wszechstronnym zmodyfikowaniem prototypowych urządzeń.

Uczestnicy projektu DEMOTOX zdefiniowali protokoły i kryteria porównawcze dla potrzeb testów przemysłowych. Konsorcjum zidentyfikowało też potencjalnych użytkowników urządzenia i pozyskało te przedsiębiorstwa do współpracy przy weryfikowaniu nowych prototypów.

Wykonano po dziesięć egzemplarzy obu prototypów. Pierwszy z modeli wykorzystuje system identyfikacji substancji chemicznych, natomiast w drugim zastosowano biotest.

Poza samymi pracami praktycznymi uczestnicy projektu DEMOTOX zajęli się też analizą rynku i oceną potencjalnej konkurencji rynkowej. Prace konsorcjum powinny docelowo zaowocować wprowadzeniem na rynek europejski taniego i innowacyjnego czujnika do wykrywania mykotoksyn.

opublikowano: 2015-02-23
Komentarze


Polityka Prywatności