Wspieranie polityk ochrony roślin

Dzięki dofinansowaniu ze środków UE międzynarodowa sieć może wspierać działania na rzecz ochrony roślin.

Europejskie rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo, jak i całe środowisko stają w obliczu zagrożenia ze strony szkodliwych organizmów objętych przepisami oraz kwarantannowych. Wspólnotowy system ochrony roślin (CPHR) ma za zadanie zapobiegać wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się tych szkodników.

Aby lepiej koordynować badania związane z CPHR, powstał projekt "European phytosanitary research coordination II" (EUPHRESCO) finansowany ze środków siódmego programu ramowego (7PR). Inicjatywa oparta była na wcześniejszym projekcie o tej samej nazwie, realizowanym w ramach 6PR.

Projekty te miały na celu wzmocnienie krajowego, międzynarodowego i unijnego finansowania badań nad ochroną roślin. Innym celem była koordynacja wspólnych badań wspierających rozwijanie potencjału, a także polityk i działań dotyczących ochrony roślin.

Za pomocą nowo stworzonego narzędzia internetowego (dostępnego na stronie internetowej projektu) partnerzy, obserwatorzy i doradcy proponowali tematy badań. Następnie potencjalni fundatorzy mogli wybierać tematy o najwyższym priorytecie przy użyciu tego samego narzędzia.

Zorganizowano szereg warsztatów, na których analizowano kwestie dotyczące ochrony roślin w krajach bałtyckich i nordyckich, na Bałkanach oraz w Europie Wschodniej. Warsztaty dotyczyły także zagrożeń specyficznych dla leśnictwa oraz metod pozwalających usprawnić handel materiałami roślinnymi.

Podejście zastosowane w projekcie EUPHRESCO jest sprawdzonym modelem tworzenia długotrwałej sieci zrzeszającej fundatorów, zainteresowanych stron i użytkowników końcowych. Sieć umacnia też współpracę między krajami posiadającymi podobny klimat, gatunki roślin i problemy, a tym samym przyczynia się do rozwoju europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) w zakresie wspierania CPHR.

opublikowano: 2015-02-25
Komentarze


Polityka Prywatności