Udoskonalanie technologii chłodzenia

Strony zainteresowane technologią chłodzenia podjęły współpracę, aby zbadać i opracować nowe technologie na rzecz efektywniejszego wykorzystania energii i przechowywania żywności.

Energia potrzebna do chłodzenia żywności odpowiada za 8% zużycia energii elektrycznej i 2,5% emisji dwutlenku węgla na świecie. Efektywność chłodzenia żywności oddziałuje na bezpieczeństwo, gospodarkę i środowisko, wpływając na każdego z nas poprzez sukces przedsiębiorstw i jako na rzeczywistych konsumentów. Zespół projektu FRISBEE, liczący 26 partnerów z 12 państw członkowskich, pracuje nad udoskonaleniem technologii chłodzenia i łańcucha chłodniczego w ogóle.

Naukowcy analizują cały łańcuch chłodniczy, łącznie z systemami pakowania, obsługi, magazynowania, transportowania, sprzedaży detalicznej i chłodzenia w gospodarstwach domowych. Głównym założeniem projektu jest poprawa jakości żywności, zwiększenie zaufania konsumentów i konkurencyjności przemysłu europejskiego, a także obniżenie zużycia energii na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska.

Pierwsza część projektu obejmowała ocenę obecnego łańcucha chłodniczego oraz oczekiwań konsumentów w Europie. Wykorzystano badanie potrzeb operatorów instalacji chłodniczych w Europie i stworzono obszerną bazę danych dotyczących europejskiego łańcucha chłodniczego, która jest nieustannie aktualizowana. Stworzono także narzędzia, które posłużyły do określenia największego źródła oddziaływania chłodziarek różnego typu i przechowywania żywności na środowiskowo.

Powstają nowe technologie, a także projekty domowych chłodziarek magnetycznych oraz charakterystyka materiałów zmiennofazowych (PCM) wykorzystywanych do pakowania żywności. Badana jest technologia nanoenkapsulacji PCM, a dotychczasowe testy potwierdziły jej pozytywny wpływ na obniżenie zużycia energii.

Przeprowadzono badanie dotyczące użycia nanocząsteczek do chłodzenia w niskich temperaturach, w którym przyjrzano się potencjalnym korzyściom tej technologii oraz aspektom technicznym i bezpieczeństwa. Inne rozwijające się technologie obejmują narzędzie symulacyjne do prognozowania formowania się lodu w czasie superschładzania oraz model WINTIX z funkcją zarodkowania, jak i model kryształków lodu.

Obecnie prowadzone są próby terenowe na autentycznych łańcuchach chłodniczych w czterech krajach. Prowadzone są także prace nad oprogramowaniem, które umożliwią wykorzystanie bazy danych FRISBEE i narzędzia prognostycznego Predictor.

Wyniki badania są wciąż rozpowszechniane za pośrednictwem strony internetowej projektu i intranetu, a także drogą publikacji w czasopismach i biuletynach. W wyniku realizacji projektu wciąż pojawiają się nowe technologie i wyniki badawcze, które przyniosą korzyści całej europejskiej branży spożywczej, gospodarce, środowisku i konsumentom na całym świecie.

opublikowano: 2015-04-01
Komentarze


Polityka Prywatności