Inteligentne etykiety umożliwiają poprawę jakości jedzenia

Wyrzucanie jedzenia przed upływem terminu ważności oznacza marnotrawienie zarówno żywności, jak i pieniędzy. Rozwiązaniem, które może już wkrótce trafić na rynek, są inteligentne etykiety produktów spożywczych, które informują o nieprawidłowych warunkach przechowywania, na jakie narażony z dany produkt w drodze od producenta na półkę sklepową.

Trzymanie łatwo psujących się produktów w odpowiedniej temperaturze jest wyzwaniem zarówno dla producentów, przewoźników, sklepów, jak i konsumentów. Monitorowanie temperatury od momentu ukończenia produkcji po przechowywanie w domu mogłoby zatem umożliwić zapobieganie nadmiernemu wzrostowi temperatury w dowolnym punkcie łańcucha dostaw.

W ramach finansowanego przez UE projektu IQ-FRESHLABEL opracowano innowacyjne etykiety do monitorowania temperatury i obecności tlenu w mrożonych oraz wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych produktach spożywczych w całym cyklu poprodukcyjnym.

W ramach wcześniejszego projektu (FRESHLABEL) przygotowano wskaźniki temperatury dla świeżych wyrobów chłodzonych, natomiast w projekcie IQ-FRESHLABEL określono potrzeby konsumentów, sprzedawców i przemysłu w zakresie monitorowania żywności mrożonej. Badacze uwzględnili także znaczenie monitorowania świeżych produktów chłodzonych, pakowanych w atmosferze modyfikowanej (MAP), w której zawartość dwutlenku węgla i tlenu są zmieniane w taki sposób, aby ograniczyć rozwój bakterii.

Opracowano dwie inteligentne etykiety, które zmieniają kolor, przedstawiając łatwo zrozumiałą informację na temat potencjalnego zepsucia się produktu w dowolnym punkcie łańcucha. Kolor zmienia się w zależności od czasu trwania narażenia na niebezpiecznie wysokie temperatury oraz zmiany poziomu tlenu w produktach pakowanych w atmosferze modyfikowanej.

Choć prototypy otrzymały pozytywne oceny producentów i konsumentów oraz pomyślnie przeszły testy na mrożonych rybach i drobiu, nadal pozostaje szereg problemów, które trzeba rozwiązać. Dotyczą one między innymi wbudowania wskaźników temperatury i tlenu w opakowania produktów, ujednoznacznienia oznaczeń kolorowych oraz przygotowania instrukcji na temat pozostałego okresu przydatności do spożycia.

Korzyści płynące z zastosowania inteligentnych etykiet wyraźnie przewyższają jednak ich ewentualne wady. Etykiety takie nie tylko pomagają zapobiegać psuciu się żywności czy zwiększeniu zaufania konsumentów do łańcuchów zaopatrzenia w żywność, ale także przyczyniają się do ograniczenia ilości odpadów.

opublikowano: 2015-04-14
Komentarze


Polityka Prywatności