Blaknięcie koralowców w ekosystemach tropikalnych raf koralowych
Ekosystemy raf koralowych znajdują się pod naporem ze strony rosnącej populacji ludzkiej i jej działalności, a także zmiany klimatu i związanym z nią podnoszenie się poziomem mórz. W ramach europejskiego badania przyjrzano się mechanizmom ekologicznym, które wspomagają ekosystemy rafy koralowej, w celu rozwikłania problemu blaknięcia koralowców.
Tropikalne rafy koralowe to systemy oparte na wzajemnie korzystnych stosunkach między polipem koralowym a mikroorganizmami z gatunku Symbiodinium, jakie w nim żyją. Jedną z konsekwencji zmiany klimatu jest blaknięcie rafy koralowej, które stało się poważnym zagrożeniem dla koralowców.
Rosnące temperatury zakłócają fotosyntezę alg symbiotycznych, powodując produkcję toksycznych wolnych rodników tlenowych, które z kolei odpowiadają za zanikanie alg. Poddane stresowi koralowce, po utracie głównego źródła energii, giną w wyniku niedożywienia. Choć niektóre koralowce odzyskują dostęp do alg i powracają do zdrowia, inne umierają w rezultacie podwyższonej podatności na choroby.
W finansowanym przez UE projekcie CORALCLIMRESPONS zbadano molekularne i fizjologiczne reakcje koralowca na różne stresy środowiskowe. Naukowcy wykorzystali różne techniki, takie jak metabolomikę, transkryptomikę i cytologię, aby scharakteryzować populację Symbiodinium i jej wpływ na stres koralowców.
Po zabarwieniu organelli polipa koralowego i gatunku Symbiodinium badacze przyjrzeli się tym organizmom, wykorzystując metodę mikroskopii immunofluorescencyjnej. Badanie to przeprowadzono najpierw w normalnych warunkach, a następnie w warunkach stresu termicznego.
Zbadano także ekspresję genów kodujących białka zaangażowane w produkcję i rozkład toksycznych wolnych rodników tlenowych w wyniku stresu termicznego. Celem było odkrycie wśród genów potencjalnych kandydatów, które mogłyby być zaangażowane w ten proces. Dodatkowo, w odpowiedzi na ten sam stres, zidentyfikowano produkcję metabolitów wtórnych przez żywiciela i jego symbionty.
Wyniki projektu CORALCLIMRESPONS oferują lepsze zrozumienie mechanizmów stojących za blaknięciem rafy koralowej i związanych z tym zjawiskiem społeczności mikrobiologicznych. Pomoże to odkryć główne geny, które posłużą za biomarkery stresu środowiskowego. Sukces projektu pomoże także utrzymać doskonałość Europy w dziedzinie badań nad koralowcami.
opublikowano: 2015-04-16