Polityka żywnościowa
Stabilność globalnych cen żywności i bezpieczeństwo żywnościowe mają kluczowe znaczenie dla promowania sprawiedliwej i sprawnej gospodarki światowej. Przyczyny niestabilności cen żywności i braku bezpieczeństwa żywnościowego stają się coraz bardziej złożone, przez co niezbędne jest skuteczniejsze wsparcie naukowe dla istniejących narzędzi politycznych w tym zakresie.
Finansowany ze środków UE projekt "Understanding and coping with food markets volatility towards more stable world and EU food systems" (ULYSSES) powołano do życia w reakcji na kryzys żywnościowy lat 2007–2009. W obliczu rosnącej niestabilności cen i rynków, rosnących cen towarów i intensywnej globalizacji rynków żywności podjęte badania dotykają kluczowych trosk społeczności międzynarodowej.
Jednym z głównych celów projektu jest zorganizowanie informacji o niestabilności cenowej towarów spożywczych, paszowych i niespożywczych. Badacze analizują dane historyczne z rynków w celu poznania zjawisk fundamentalnych, bodźców i wpływów. W połączeniu z dokładnym przeglądem całej obecnej wiedzy pozwoli to zidentyfikować przyczyny niestabilności rynków, potencjalnie również z możliwością oszacowania i prognozowania ich wpływu.
Projekt ULYSSES zajął się niestabilnością cen żywności w czterech różnych wymiarach: przedziałów czasowych, rodzaju towaru, zakresu geograficznego i pozycji w łańcuchu rynkowym. Wszystko to jest rozważane pod kątem wpływu cen na konsumentów z UE i gospodarstwa domowe w wybranych krajach rozwijających się, łańcuchów wartości i nowych podejść politycznych. Kategorie towarów obejmują obecne na rynkach międzynarodowych towary spożywcze i niespożywcze oraz produkty świeże i pozostałe produkty konsumpcyjne.
Uczestnicy projektu zrealizowali plan upowszechniania informacji, między innymi przygotowując witrynę projektu. Wszystkie gotowe dokumenty, artykuły naukowe i streszczenia programowe zamieszczono na odpowiednich stronach internetowych. Materiały badawcze są też upowszechniane za pośrednictwem konta projektu ULYSSES w serwisie Twitter (@ULYSSES7FP) i listy mailingowej "ecoagra".
Pierwsze seminarium międzynarodowe zorganizowano w Madrycie w marcu 2014 r. i było ono bardzo udane pod względem liczby uczestników i inicjatyw kontynuacji. Wszystkie artykuły i prezentacje są dostępne do pobrania. Następnym wydarzeniem było seminarium międzynarodowe zorganizowane przez FAO, które odbyło się w Rzymie 11 lutego 2015 r. Badacze z projektu ULYSSES zaprezentowali swoje najnowsze prace i uczestniczyli w dyskusji panelowej z przedstawicielami głównych organizacji mieszczących się w Rzymie.
Projekt ULYSSES kontynuuje prowadzone przeglądy metod i efektów związanych z niestabilnością cen. W miarę odkrywania nowych dokumentów, wyników i danych do publikacji aktualizowane są wnioski metodologiczne i polityczne. Głównym celem jest nadal uzyskiwanie wiarygodnych wyników dotyczących niestabilności cen i dostarczanie wielu wyników dla alternatywnych metod, baz danych, krajów, rodzajów towarów i poziomów łańcucha wartości.
Prowadzone badania przyczynią się do lepszego zrozumienia dynamiki rynków i wspomogą dyskusję nad narzędziami politycznymi do zarządzania ryzykiem w ramach wspólnej polityki rolnej w perspektywie roku 2020 i dalszej. Wysiłki badaczy stymulują merytoryczne dyskusje i debatę nad rekomendacjami politycznymi na forum międzynarodowym w zakresie niestabilności cen i tworzenia nowych narzędzi politycznych.
Większość zaplanowanych prac została już zrealizowana i jest publicznie dostępna w witrynie internetowej projektu ULYSSES.
opublikowano: 2015-04-16