Mapowanie stresu oksydacyjnego u roślin
Naukowcy uzyskali nowe dane na temat reakcji roślin, na poziomie molekularnym, na brak tlenu. Może to być pomocne w hodowli roślin w środowiskach o niskiej zawartości tlenu.
W obliczu zmiany klimatu i rosnącej populacji, główne rośliny uprawne są potrzebne do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Niedotlenienie (hipoksja) w niektórych regionach jest czynnikiem stresogennym wpływającym na produktywność roślin, jednak niewiele wiadomo na temat głównego szlaku sygnalizowania przez rośliny niedoboru tlenu.
Celem finansowanego przez UE projektu "Primary hypoxia signalling in plants" (HYPOXSI) było wyjaśnienie, jak rośliny reagują na warunki niedotlenienia w środowisku. Zastosowano zaawansowane techniki do identyfikacji dużej liczby potencjalnie zaangażowanych genów oraz do zdefiniowania ich związku ze zmianami fizjologicznymi obserwowanymi w warunkach stresu oksydacyjnego.
Jedną z roślin badanych przez naukowców jest ważna z perspektywy ekologicznej psianka słodkogórz (Solanum dulcamara). Badacze odkryli, że powszechne hormony stresu roślin, a mianowicie etylen, auksyna i kwas absycynowy, odgrywały rolę w reakcji na hipoksję.
Odkrycia te mogą okazać się przydatne dla hodowców roślin, a jedną firmę hodowli roślin zachęciły do podjęcia współpracy. Dowodzi to potencjalnego wpływu społeczno-gospodarczego tego typu badań i kładzie fundamenty pod dalsze badania.
opublikowano: 2015-04-17