Ocena ryzyka długoterminowego pasz zawierających GMO
Naukowcy opracowują narzędzia i wytyczne dla monitorowania długoterminowego zdrowia zwierząt mających kontakt z paszami otrzymywanymi z upraw modyfikowane genetycznie (GMO).
Rośliny GMO uprawiane poza Europą są często przeznaczone na kilka rynków UE, w tym rynek hodowli zwierząt, dla potrzeb którego przetwarza się je na paszę dla zwierząt. Chociaż składniki wyprodukowane z GMO są dopuszczane przez UE do użytku tylko, jeśli każda uprawa przejdzie pozytywnie ścisłą ocenę bezpieczeństwa, nie wiemy, jakie są ryzyka długoterminowej ekspozycji w odniesieniu do zdrowia zwierząt.
Finansowany ze środków UE projekt "Monitoring of animals for feed-related risks in the long term'" (MARLON) ma na celu dostarczenie wytycznych dotyczących monitorowania zagrożeń dla żywego inwentarza związanych z paszami GMO.
Zespół projektu MARLON zajmuje się kwestią ewentualnych zależności między stosowaniem pasz otrzymywanych z GMO a zagrożeniami dla zdrowia zwierząt, tworząc spisy istniejących danych z inicjatyw monitoringu produktów po ich wprowadzeniu do obrotu. Naukowcy opracowują model w celu poprawy przyszłego monitorowania poprzez gromadzenie informacji na temat np. wymiernych wskaźników zdrowia zwierząt i sposobów analizowania ekspozycji.
Dotychczas zgromadzone dane z krótkoterminowych, długoterminowych i wielopokoleniowych kontrolowanych badań skarmiania wskazują na brak negatywnych skutków zdrowotnych u zwierząt karmionych GMO. Niektóre efekty mogą być nawet pozytywne: badania pokazują, że uprawy GMO odporne na owady zawierają niższe ilości toksycznych substancji chemicznych wytwarzanych przez grzyby kolonizujące uprawy uszkodzone przez owady.
Niemniej jednak potencjalne obawy budzi fakt, iż w niektórych badaniach znaleziono w żołądkach zwierząt śladowe ilości DNA niestrawionej żywności GMO, jak również wyniki innych badań sugerujące, że uprawy o podwyższonych wartościach odżywczych mogą wytwarzać alergizujące białka.
To zróżnicowanie danych dowodzi znaczącej roli procedur nadzoru i monitorowania po wprowadzeniu produktów do obrotu w identyfikacji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych tendencji w zakresie zdrowia zwierząt. Dzięki dostarczeniu narzędzi do pomiaru takich skutków u żywego inwentarza karmionego składnikami GMO, projekt MARLON wspomoże proces podejmowania decyzji przez europejskie organy nadzorcze.
opublikowano: 2015-04-20