Sektor rolny UE bardziej konkurencyjny
Postępy w globalnym przemyśle rolnym są źródłem nowych wyzwań, a obawy dotyczące konkurencyjności europejskiego sektora rolno-spożywczego nieustannie dają się we znaki. W ramach unijnej inicjatywy wykorzystano innowacyjne metody tworzenia zaleceń w sprawie polityki, które zwiększą konkurencyjność europejskich łańcuchów żywnościowych.
Globalizacja, kryzys gospodarczy, zintensyfikowana konkurencja na rynku UE i rosnące ceny żywności stanowią duże obciążenie dla sektora produkcji i dystrybucji żywności w Europie. Tym i innym czynnikom wpływającym na konkurencyjność europejskiego łańcucha dostaw rolno-spożywczych należy przyjrzeć się łącznie.
Celem wspieranego przez UE projektu COMPETE jest wyjaśnienie zjawiska konkurencyjności poprzez zbadanie całego łańcucha dostaw żywności, zamiast skupianie się niezależnie na gospodarstwach rolnych czy producentach żywności.
W pierwszym okresie sprawozdawczym rozpoczęto od zbadania istniejącego piśmiennictwa na temat konkurencyjności sektora rolno-spożywczego oraz obecnej sytuacji łańcucha żywnościowego.
Poprzez wdrożenie zintegrowanego podejścia do łańcucha dostaw przeanalizowano, w jakim zakresie zmieniły się czynniki polityczne, technologiczne, rynkowe, rządowe i te w zakresie innowacji oraz w jaki sposób wpłynęły one na firmy i kraje w zidentyfikowanych unijnych łańcuchach rolno-spożywczych.
Przeprowadzono obszerne badanie m.in. w obszarach zaangażowania politycznego, sytuacji gospodarczej w UE, produkcji rolnej i spożywczej, działań na rynku krajowym i międzynarodowym oraz innowacji w dziedzinie zarządzania i przetwarzania żywności.
Wyniki badań pozwolą uczestnikom projektu określić sytuację UE na globalnym rynku w porównaniu z konkurencją. Zespół prowadzi analizę mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń (SWOT) przemysłu rolno-spożywczego UE, która posłuży za podstawę do opracowania spójnych polityk na wszystkich poziomach na rzecz zwiększenia konkurencyjności.
Projekt COMPETE przyczyni się do opracowania skuteczniejszych polityk rolnych i w sprawie konkurencyjności. Decydenci europejscy znajdą się wówczas w lepszym położeniu umożliwiającym umacnianie konkurencyjności łańcucha rolno-spożywczego i promowanie biogospodarki opartej na wiedzy w Europie.
opublikowano: 2015-04-21