Ekologiczne opakowania na bazie kompozytów mikrofibrylowanej celulozy uzyskiwane z odpadów zbożowych

Naukowcy wykorzystują mikrofibrylowaną celulozę ekstrahowaną z odpadów zbożowych w produkcji lekkich, biodegradowalnych i odnawialnych opakowań o wyjątkowych właściwościach mechanicznych i barierowych oraz o niewielkim negatywnym wpływie na środowisko.

W Europie ponad 35% produkcji zbóż staje się odpadem. Jednocześnie konwencjonalne opakowania generują ponad 5 milionów ton odpadów plastikowych rocznie. Ilość odpadów zbożowych i plastikowych być może da się zredukować, wykorzystując użyteczne i przyjazne dla środowiska zastosowania.

Celem finansowanego przez UE projektu FUNKIFIBRE jest wyekstrahowanie włókien z odpadów owsianych w celu wzmocnienia plastikowych materiałów opakunkowych. Pozwoli to stworzyć bardziej zrównoważone materiały lepszej jakości.

Partnerzy projektu wytypowali dwa główne strumienie odpadów owsianych i opracowali metody ekstrakcji i modyfikowania włókien mikrofibrylowanych. Zoptymalizowali także metody chemiczne, które zapewnią kompatybilność włókien z istniejącymi kompozytami plastikowymi, a ich dalsze działania skupią się na zwiększeniu opłacalności procesu produkcyjnego.

Badacze, we współpracy z przedsiębiorcami zaangażowanymi w projekt, opracują i scharakteryzują dwa typy tradycyjnych opakowań plastikowych w celu zidentyfikowania, które z nich będą się najlepiej nadawały do ostatecznego zastosowania. Projekt jest obecnie na etapie przejścia z badań pilotażowych na badania w skali przemysłowej.

Ostatecznie projekt FUNKIFIBRE przyczyni się do zwiększania świadomości konsumentów, kierując zakup produktów pakowanych na bardziej zrównoważoną i przyjazną dla środowiska drogę. Taka zmiana dotycząca konwencjonalnych metod przyniesie skutki ekonomiczne zarówno branży zbożowej, jak i opakowań, a co bardziej istotne, pozwoli zminimalizować szkodliwy wpływ na środowisko.

opublikowano: 2015-05-22
Komentarze


Polityka Prywatności