Jeden z największych greckich uniwersytetów wkracza w dziedzinę zielonego zarządzania łańcuchami dostaw (SCM), a w szczególności zrównoważonej produkcji rolno-spożywczej. W ramach projektu zrekrutowano 11 starszych badaczy oraz nawiązano współpracę z graczami sektora dzięki serii wizyt.
Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach (AUTh), założony w 1926 r., to
jedna z najstarszych i największych nowożytnych uczelni w Grecji i na
Bałkanach. Uniwersytet planuje rozszerzyć działalność i zająć się
badaniami nad ekologicznymi SCM.
Finansowany ze środków UE projekt
GREEN AGRICHAINS ma na celu podniesienie potencjału badawczego Uniwersytetu w tej dziedzinie, ze szczególnym uwzględnieniem greckiego sektora rolno-spożywczego. W przedsięwzięciu biorą udział trzy grupy badawcze z AUTh. Badania dotyczą różnych aspektów przedmiotu, takich jak zrównoważona uprawa, ekologiczne zamówienia i pozyskiwanie surowców, gospodarowanie odpadami i ponowne wykorzystanie opakowań, odpowiedzialność społeczna przedsiębiorstw oraz szereg zagadnień związanych z biznesem. Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2012 r. i zakończy w marcu 2016 r.
Zrekrutowano 11 doświadczonych badaczy z tytułem doktora, podnosząc w ten sposób potencjał badawczy uczelni. Nawiązano także owocne relacje z uczestnikami sektora rolno-spożywczego, czego efektem są nowe możliwości w zakresie tworzenia przydatnych produktów. Działania te objęły w sumie 40 wymian z 11 organizacjami partnerskimi.
Przygotowano plan działań informacyjnych obejmujących wydarzenie wewnętrzne i zewnętrzne. Dotychczas w ramach projektu zorganizowano 4 warsztaty i 5 dni informacyjnych, a na 27-30 maja 2015 r. planowana jest międzynarodowa konferencja. Ponadto zespół zaprezentował artykuły na 38 międzynarodowych i 9 krajowych konferencjach. Wszystkie te 47 artykułów opublikowano w materiałach konferencyjnych. W czasopismach naukowych i książkach ukazało się ponadto 30 artykułów badawczych. Latem 2015 r. nakładem wydawnictwa Wiley ukaże się książka poświęcona głównemu tematowi konferencji, redagowana przez koordynatora projektu i członków zespołu. Przygotowano też drukowane materiały promocyjne i założono portal internetowy. Owocem projektu jest też co najmniej pięć spółek badawczych spin-off założonych z przez partnerów naukowych i przemysłowych z UE i Grecji. We współpracy z imponującą grupą partnerów złożono już szereg wniosków o dofinansowanie projektów, a kolejne są w przygotowaniu.
Innym osiągnięciem jest pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom sektora rolno-spożywczego z regionu Morza Śródziemnego w poprawie konkurencyjności poprzez wykorzystanie nowych technik SCM. Dzięki promocji nowoczesnych strategii zarządzania projekt pomaga w przyjęciu kompleksowego podejścia do łańcuchów dostaw w sektorze rolno-spożywczym. Omawiane prace przyczyniają się do podniesienia ogólnego potencjału regionu Morza Śródziemnego w zakresie uczestnictwa w badaniach rolno-spożywczych, a także do zwiększenia świadomości firm na temat ekologicznej logistyki, zrównoważonego zarządzania łańcuchami dostaw oraz odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw (CSR).
Projekt GREEN-AGRICHAINS doprowadził do stworzenia i rozszerzenia współpracy Uniwersytetu w zakresie zrównoważonego SCM. Ostatecznym efektem będzie stosowanie bardziej ekologicznych praktyk w sektorze, a także poprawa jego konkurencyjności z pożytkiem dla regionalnego rozwoju gospodarczego i społecznego.