Projekt "Multipurpose hemp for industrial bioproducts and biomass" (
MULTIHEMP) to międzynarodowe konsorcjum składające się z poważanych instytutów akademickich i 13 MŚP specjalizujących się w poszczególnych ogniwach łańcucha dostaw materiałów bioodnawialnych. MULTIHEMP opracowuje genotypy konopi, które dostosują się do różnych warunków uprawy, umożliwiając dostawę ulepszonego surowca do wyrobu szerokiego asortymentu produktów dyktowanych potrzebami rynku pochodzących ze zintegrowanej biorafinerii.
Wybór innowacyjnych produktów zależny jest od zapotrzebowania i sił rynkowych. Wśród nich znajdują się włókna do produkcji tkanin technicznych, biokompozyty kształtowe i produkty izolacyjne, niskowęglowe materiały budowlane, olej do zastosowań zdrowotnych i pielęgnacyjnych, białko do produkcji żywności i paszy, a także wysokowartościowe związki chemiczne, takie jak fitosterole, woski i olejki eteryczne.
Wśród produktów ubocznych o innowacyjnym zastosowaniu znajduje się pył z przetwarzania włókien, płyn do roszenia z odgumowywania włókien, mąka (lub placek) z ekstrakcji oleju oraz pozostałości omłotu ze zbioru nasion. Przede wszystkim biomasa osadowa posłuży do produkcji bioetanolu, dodatkowo zwiększając wartość rośliny.
Inicjatywy hodowlane skupiły się na genach CAD, kluczowych w biosyntezie ligniny oraz mutacjach z udziałem kwasu oleinowego i gamma-linolenowego o wysokim stężeniu. Mapowanie asocjacyjne na całym genomie udostępniło ponad 100 linii do prób terenowych.
Próby te mają decydujące znaczenie dla realizacji założeń projektu, a 5 lokalizacji w całej Europie umożliwia porównanie 14 odmian komercyjnych oraz wpływu azotu i zagęszczenia roślin na plony i jakość upraw. Dane uzyskane z prób terenowych udostępniają ulepszone genotypy i umożliwiają ocenę wpływu genotypu, środowiska i zarządzania (G x E x M) na plony i główne cechy jakościowe. Projekt MULTIHEMP opracowuje model wzrostu upraw, wykorzystując dane pochodzące z prób terenowych do optymalizacji G x E x M, zwłaszcza w kontekście poprawy cech jakościowych.
Element biorafinerii zapewni maksymalne wykorzystanie wszystkich komponentów rośliny. Naukowcy opracowali w tym celu prototypową żniwiarkę, która zbiera zarówno nasiona, jak i pozostałości omłotu w ramach jednej procedury. Zespół MULTIHEMP przetestował już urządzenie.
Prace zaplanowano w ten sposób, by zmaksymalizowały potencjalne korzyści dla środowiska i gospodarki rolnej. Obejmują one badanie wpływu zastąpienia materiałów petrochemicznych i bawełnianych. Podsumowując, projekt realizowany jest z myślą o maksymalizacji korzyści gospodarczych na rzecz zwiększenia zrównoważoności środowiskowej i pobudzenia rozwoju obszarów wiejskich.