Lepszy pokarm dla ryb

Naukowcy podjęli się udoskonalenia składu pokarmu dla ryb oraz metody karmienia, by zwiększyć opłacalność europejskiej produkcji labraksa. Prace obejmowały zrozumienie potrzeb ryby tego gatunku, zgodnie z etapami życia i warunkami środowiskowymi i fizjologicznymi.

W akwakulturze koszty pokarmu dla ryb mogą stanowić do 60% całkowitych kosztów produkcji. Dlatego nieodpowiedni pokarm i/lub niewłaściwe zarządzanie procesem karmienia może mieć duży wpływ na zyski hodowcy.

W ramach finansowanego przez UE projektu "Improvement of feeds and feeding efficiency for seabass in cage farms in the Mediterranean" (EFISHENT) przyjrzano się kwestii pokarmu dla ryb i ich karmienia. Konsorcjum zbadało optymalne poziomy białka pokarmowego i energii dla europejskiego labraksa, aby opracować skuteczny preparat pokarmowy i optymalne strategie karmienia.

Partnerzy projektu zbadali główne czynniki wpływające na rozwój labraksa. Obejmują one wielkość ryby, skład diety, poziom i częstotliwość karmienia, temperaturę wody i poziomy tlenu. Celem było opracowanie skutecznych preparatów, które odpowiadają określonym potrzebom sezonowym i rozwojowym ryby. Postępy w tej dziedzinie pomogą poprawić współczynnik pokarmowy paszy (FCR), przynosząc wyraźne korzyści gospodarcze europejskiej akwakulturze.

Badania oparto na najlepszych praktykach w zakresie reżimów karmienia i przeprowadzono w całym cyklu produkcyjnym, aby obniżyć wartości FCR i w ten sposób zmniejszyć koszty karmienia. Poprawa parametrów odżywczych i technicznych pomoże zwiększyć wzrost ryb, obniżyć koszty pracy i zminimalizować wpływ hodowli ryb na środowisko.

Oczekuje się, że wyniki projektu EFISHENT pomogą obniżyć FCR o co najmniej 10%, przynosząc farmom ryb co najmniej 10% oszczędności na paszy i kosztach pracy, a zatem zwiększając ich zyskowność. Redukcja ilości pokarmu pomoże także zminimalizować wpływ na środowisko poprzez obniżenie ilości odpadów w postaci niezjedzonej karmy gromadzącej się pod klatkami dla ryb.

Co więcej, nowa karma ma zminimalizować straty w formie wydalanych składników pokarmowych (w postaci fosforu i azotu) do morza o około 25%. Udoskonalony preparat pokarmowy pomoże zatem zwiększyć marżę zysku, jednocześnie obniżając wpływ na środowisko.

opublikowano: 2015-06-12
Komentarze


Polityka Prywatności