Słodkie sorgo posiada wiele zalet, których brakuje innym roślinom uprawnym w kontekście produkcji cukru na biopaliwa. Duże międzynarodowe konsorcjum opracowało nowe hybrydy, modele upraw i analizy zrównoważenia w celu wsparcia eksploatacji upraw w rozlicznych środowiskach.
Sorgo jest uniwersalną rośliną nadającą się do produkcji żywności i paszy, a także paliwa z cukrów uzyskiwanych z łodyg. Dotychczas główną przeszkodą był brak odmian sorgo nadających się do wykorzystania do produkcji etanolu. W ramach projektu "Sweet sorghum: an alternative energy crop" (
SWEETFUEL) zgromadzono zasoby potrzebne do hodowli szczepów słodkiego sorgo, które zmaksymalizowałyby jego produktywność.
Multidyscyplinarna grupa składająca się z członków z Europy, Indii, Meksyku, RPA i Ameryki Południowej reprezentowała wszystkie regiony, w których uprawiane jest słodkie sorgo. Cele hodowlane zostały dostosowane do szeregu warunków społecznych i pogodowych, w jakich uprawiane są rośliny.
Po raz pierwszy wyhodowano i przebadano kilka hybryd charakteryzujących się większą tolerancją na niskie temperatury i kwaśne gleby z toksycznym glinem lub zwiększoną wydajnością zużycia wody. Z niektórych udało się wyprodukować więcej biomasy niż z dostępnych na rynku linii w strefie umiarkowanej. Zespół przebadał także rośliny pod kątem odporności na susze oraz wysoką zawartość cukru w Indiach, RPA i Meksyku. Z myślą o tych warunkach stworzono ulepszone hybrydy.
Szczególnie skuteczne okazały się praktyki dotyczące opracowywania odmian i hybryd oraz zarządzania nimi w przemyśle w Brazylii. Zespół przyczynił się to stworzenia kilku hybryd zaadaptowanych do środowisk o niskim współczynniku żyzności, są one obecnie dostępne na rynku. W partnerstwie z sektorem trzciny cukrowej opracowywane są słodkie sorgo w celu uzupełnienia produkcji trzciny cukrowej po okresie wegetacyjnym. Zgodnie z planem 20% ziem przeznaczonych na uprawy trzciny cukrowej może być wykorzystane do produkcji słodkiego sorgo.
Eksperymenty in silico pomogły w identyfikacji genów związanych z reakcją na susze, natomiast prace eksperymentalne ujawniają wskaźniki agronomiczne wskazujące na możliwość optymalizacji zbiorów biomasy z sorgo. Zespół określił też techniki i rozwiązania logistyczne stosowane po zbiorach, co doprowadziło do opracowania modelu upraw. Posłuży on do geograficznego podziału na strefy pod względem adaptacji upraw do klimatu i gleb. . Kompleksowa analiza umożliwiła zidentyfikowanie najbardziej zrównoważonych metod produkcji sorgo słodkiego i przeznaczonego na biomasę, zapewniających obniżoną emisję gazów cieplarnianych, jak i inne korzyści dla środowiska i społeczeństwa. Podczas ostatniego zebrania naukowcy zaprezentowali obejmującą wiele kryteriów ocenę zrównoważoności produkcji i wykorzystania sorgo.
Zdobyta wiedza posłuży do wydania podręcznika opisującego kluczowe informacje na temat produkcji etanolu w docelowych środowiskach. Pozwoli to zainteresowanym stronom na wprowadzanie zmian, które pozytywnie wpłyną na ich gospodarki, produkcję żywności i bezpieczeństwo energetyczne.
Film wideo przedstawiający
uzupełnienie trzciny cukrowej słodkim sorgo w Brazylii jest dostępne na stronie internetowej projektu.