Choć rynki żywności ekologicznej i rolnictwa ekologicznego bardzo się rozwinęły w Europie, wciąż istnieje wiele miejsca na udoskonalenia na rzecz uzyskania bardziej zrównoważonego sektora. Badania w takich obszarach, jak energia pobrana, ochrona przyrody, przystosowanie się do zmian klimatu, dobrostan zwierząt i zrównoważona produkcja mają duże znaczenie dla rozwoju sektora.
Celem finansowanego przez UE projektu "Coordination of European transnational research in organic food and farming systems" (
CORE ORGANIC II) było pobudzenie do realizacji projektów w tym sektorze i zachęcenie do rozmaitych udoskonaleń.
W projekcie zapraszano do składania wniosków o realizację projektów w tej tematyce, a jednocześnie umocniono i skonsolidowano badania w dziedzinie żywności w UE. Umocniono także współpracę między zainteresowanymi stronami i stworzono nowe długoterminowe partnerstwa za pomocą różnych mechanizmów, zapewniając rozpowszechnianie wyników na skalę europejską i światową. Działania skoncentrowały się na zdefiniowaniu najlepszych praktyk i narzędzi w celu przeprowadzenia międzynarodowych badań w zakresie promowania rolnictwa ekologicznego i towarzyszących systemów żywnościowych.
Aby zrealizować cele projektu, zidentyfikowano i wybrano określone obszary badań, które przynoszą korzyści sektorowi, a następnie zorganizowano trzy zaproszenia do składania wniosków o udział w finansowanych przez UE projektach. W ramach pierwszego zaproszenia w 2010 r. sfinansowano 11 projektów o łącznej wartości ok. 9 mln EUR. W ramach drugiego zaproszenia w 2011 r. sfinansowano kolejnych 2 projektów związanych z rynkami żywności ekologicznej i hodowlą roślin, o łącznej wartości blisko 5 mln EUR. Trzecie zaproszenie, pilotażowy projekt realizowany w 2012 r. z użyciem instrumentu "wspólnej puli", pozwoliło na dofinansowanie 1 inicjatywy kwotą blisko 1 mln euro.
Łącznie rozpoczęto realizację 14 projektów. Ponadto zespół CORE ORGANIC II zorganizował seminaria, aby zaprezentować i rozpowszechnić uzyskane dotąd rezultaty opinii publicznej. Wszystkie publikacje powstałe w ramach projektu można znaleźć na stronie
Organic Eprints. 11 pierwszych projektów opublikuje wkrótce swoje rezultaty końcowe, z którymi można także zapoznać się na stronie Organic Eprints oraz na stronach informacyjnych głównego serwisu CORE Organic II.
Oczekuje się, że wyniki projektu przyczynią się do rozwoju europejskiej przestrzeni badawczej (EPB) w dziedzinie rolnictwa ekologicznego, zwiększą finansowanie na rzecz sektora i zachęcą do rozwoju. Czternaście projektów badawczych powstało, by zaspokajać zapotrzebowanie na żywność ekologiczną i ekologiczne produkty, a jednocześnie generować najlepsze praktyki. Cele te są realizowane zgodnie z zasadami hodowli ekologicznej i przyczyniają się do bardziej zrównoważonej produkcji żywności. Europa ma przed sobą wizję bardziej konkurencyjnego i przyjaznego dla środowiska rolnictwa, uwzględniającego dobrostan zwierząt.