Zdrowa żywność przeciw cukrzycy
Zdrowa żywność o dowiedzionych właściwościach pozwalających ograniczyć masę ciała i występowanie otyłości ma wysoką wartość rynkową. Podczas europejskiego badania tworzone są takie suplementy diety ze składnikami z ziarna łubinu wąskolistnego (Lupinus angustifolius).
Obecnie ponad 385 milionów ludzi na całym świecie cierpi na cukrzycę
typu 2, chorobę, która obecnie jest uważana za nowoczesną epidemię. Jest
spowodowana zaburzeniami przemiany materii związanymi z niezdrowym
trybem życia, złym odżywianiem i otyłością. Pilnie potrzeba więc
interwencji w sposób, w jaki nasze organizmy kontrolują sytość, masę
ciała oraz jego skład.
Członkowie finansowanego przez UE projektu LUPIN-CHALLENGE proponują stworzenie zaleceń dotyczących diety na bazie ziarna łubinu wąskolistnego. Łubin wąskolistny ma wysoką zawartość białka i błonnika pokarmowego i w związku z tym uważany jest za zdrową żywność, pomagającą obniżyć ciśnienie krwi i ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej. Żywność wzbogacana w ziarno łubinu powinna również pomagać w kontrolowaniu sytości dostarczając jednocześnie znaczącej dawki energii. Ponieważ ma niską zawartość tłuszczu i skrobi, łubin wąskolistny ma niski indeks glikemiczny i może być użyty jak naturalny lek przeciwcukrzycowy.
Projekt obejmuje identyfikację białek łubinu wąskolistnego odpowiedzialnych za te efekty. W tym celu zaplanowano uzyskanie łubinu wąskolistnego z mutacjami w pewnych białkach oraz ustalenie, które z nich promują zwiększoną wrażliwość na insulinę i zmniejszają apetyt u myszy. Naukowcy ustanowili protokół obniżania ekspresji poszczególnych białek łubinu w technice interferencji RNA i stworzyli techniki uzyskania ich rekombinowanych postaci. Prowadzone są również badania nad krystalizacją, aby uzyskać informacje strukturalne i funkcjonalne.
Te rekombinowane białka zostały użyte do karmienia myszy i porównano ich poziom glukozy ze zwierzętami, którym podawano insulinę. Niestety, jak w przypadku wielu roślin strączkowych, białka nasion mogą powodować silne reakcje alergiczne. Wymagana jest więc dalsza optymalizacja tych produktów, aby były odpowiednie do podawania ludziom.
Interesująca część projektu wiąże się z objaśnieniem interakcji białek łubinu z ludzką insuliną. Badacze zidentyfikowali białka, które oddziaływają z insuliną in vitro, co może być przyczyną obserwowanych efektów fizjologicznych i możliwego wzrostu wrażliwości na insulinę.
Podsumowując, badanie LUPIN-CHALLENGE dostarcza fundamentalnej wiedzy o składnikach łubinu wąskolistnego o korzystnym działaniu u chorych na cukrzycę typu 2. Zdrowa żywność zawierająca substancje czynne łubinu wąskolistnego jest prostą metodą na zdrowszy styl życia.
opublikowano: 2015-06-24