Uczestnicy projektu RESFOOD szukają sposobów na uczynienie produkcji, mycia i przetwórstwa żywności bardziej efektywnym w zakresie zużycia wody, energii i zasobów.
Przy dynamicznym wzroście populacji i rosnącym popycie na zdrowe i
pożywne produkty spożywcze rolnictwo z trudem nadążą za potrzebami
społeczeństwa. Aby lepiej wykorzystywać zasoby w produkcji i
przetwórstwie żywności, potrzebujemy innowacyjnych technologii oraz
ograniczenia odpadów.
Finansowany ze środków UE projekt "Resource efficient and safe food production and processing" (
RESFOOD) ma na celu pokonanie barier utrudniających bardziej efektywne gospodarowanie zasobami w łańcuchu dostaw żywności przy pomocy szeregu innowacyjnych rozwiązań. Należą do nich nowe technologie umożliwiające zmniejszenie ilości zużywanych zasobów i minimalizację odpadów, nowe metody usprawniające dezynfekcję oraz systemy monitorowania zdrowia i bezpieczeństwa w przetwórstwie spożywczym.
Partnerzy projektu zajmowali się dotychczas laboratoryjnymi doświadczeniami mającymi na celu opracowanie nowych metod i technologii.
W tym okresie sprawozdawczym przygotowano projekt umożliwiający zamknięcie obiegu wody i substancji odżywczych, czego efektem jest zmniejszenie zużycia wody w systemach hydroponicznych o nawet 40%. W dziedzinie przetwórstwa spożywczego uczeni uzyskali zmniejszenie zużycia wody rzędu 20–60%.
Przetestowano także szereg technologii odkażania. Połączenie metod fizycznych i chemicznych pozwoliło na skuteczniejsze usuwanie bakterii z warzyw, dlatego też uczestnicy projektu RESFOOD zajmują się teraz nowymi chemicznymi technikami oczyszczania wody. W warunkach laboratoryjnych z powodzeniem przetestowano metodę szybkiej detekcji zanieczyszczeń.
W drugim okresie sprawozdawczym uczeni zajmują się walidacją tych nowych projektów w ramach pięciu studiów przypadków w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności. Po zakończeniu tych prac partnerzy będą gotowi do wdrożenia nowych oszczędnych technologii w sektorze spożywczym.