Wpływ trałowania na dno morskie

Skuteczne innowacje technologiczne uzyskane dzięki współpracy z branżą rybołówstwa pomogą chronić ekosystemy bentosowe i umocnią europejską gospodarkę w tym sektorze.

Dno morskie jest środowiskiem życia rozmaitych roślin i zwierząt, jest jednak podatne na działanie włoków dennych stosowanych w procesie trałowania, których użycie może powodować utratę różnorodności biologicznej. Istnieją jednak argumenty przemawiające na korzyść tej techniki, zgodnie z którymi trałowanie zwiększa dostępność pokarmu dla ryb i pobudza ich wzrost.

Wspierany ze środków UE projekt "Benthic ecosystem fisheries impact study" (BENTHIS) zajmie się badaniem podatności na uszkodzenia różnych ekosystemów dna morskiego w wodach europejskich. Celem projektu jest przeanalizowanie wpływu obecnych praktyk połowowych na organizmy żyjące na dnie morskim i procesy geochemiczne. Zespół podejmie także współpracę z branżą rybołówstwa, aby badać i promować innowacje technologiczne w celu zminimalizowania negatywnych skutków.

Partnerzy projektu opracują ogólne narzędzia ilościowe nadające się do zastosowania względem rozmaitych ekosystemów dna morskiego i sprzętu połowowego. Dokonają oceny oddziaływania włoków dennych na dno morskie i konsekwencji gospodarczych, które zostaną zastosowane w regionalnych analizach przypadków. Badacze stworzą także wskaźniki wpływu trałowania na ekosystem bentosowy, zgodne z dyrektywą ramową UE w sprawie strategii morskiej.

Ramy do oceny wpływu połowów na ekosystem bentosowe zostały już opracowane. Objęły one podsumowanie najważniejszych cech sprzętu połowowego, które służy do analizowania wpływu na ekosystemy bentosowe. Powstało także podejście oparte na cechach, które zredukowało ogromne bogactwo gatunków występujących w ekosystemach bentosowych w mniejszą liczbę klas. Klasy te charakteryzują się wspólnymi cechami, które definiują ich rolę w ekosystemie, i są związane z ich wrażliwością na skutki trałowania.

Wyniki projektu BENTHIS posłużą do stworzenia ogólnoeuropejskiej mapy połowów z użyciem włoków dennych. Będzie to pierwsza mapa rozróżniająca między wpływem na powierzchnię dna morskiego a oddziaływaniem sprzętu połowowego, który penetruje warstwę osadową. Dzięki niej badacze będą mogli zidentyfikować, które kombinacje sprzętu połowowego mają największy wpływ na ekosystemy bentosowe.

Ponadto zmierzony zostanie wpływ innowacji w dziedzinie technologii połowowych i praktyk zarządzania na rybołówstwo, a rezultaty omówione z zainteresowanymi stronami. Wyniki projektu zostaną rozpowszechnione wśród organów zarządzających rybołówstwem, dostarczając im informacji o tym, które siedliska dna morskiego są pod najsilniejszym wpływem działań połowowych oraz jaki sprzęt oddziałuje na nie w największym stopniu. Projekt udostępni także informacje dotyczące możliwości minimalizowania niekorzystnych skutków.

opublikowano: 2015-06-30
Komentarze


Polityka Prywatności