Podejście stosowane obecnie w różnych dziedzinach produkcji polega w
dużym stopniu na ograniczonych zasobach naturalnych i co do zasady nie
jest przyjazne dla środowiska. Obecnie dostępnych jest wiele nowych
technologii, które oferują zrównoważoną alternatywę, ale nie są one
jeszcze powszechnie przyjęte i/lub wykorzystywane w przemyśle.
Z tego względu finansowany ze środków UE projekt
TRANSBIO poświęcony jest opracowaniu różnych biotechnologicznych metod przekształcania produktów ubocznych w bioprodukty o wartości dodanej. Projekt ten wykorzystał produkty uboczne przemysłu przetwórstwa owoców i warzyw typowe dla Doliny Ebro i Kostaryki, aby wyprodukować tworzywa sztuczne (PHB), kwas bursztynowy pochodzenia biologicznego i enzymy przeznaczone do zastosowania w detergentach.
Najpierw konsorcjum scharakteryzowało i wybrało odpowiednie produkty uboczne przemysłu przetwórstwa owoców i warzyw, następnie dostosowało obróbkę wstępną i procedury hydrolizy enzymatycznej w celu uzyskania cukrów ulegających fermentacji dla potrzeb fermentacji mikrobiologicznej. Aby uzyskać szeroki potencjał zastosowania dla wybranych produktów ubocznych, partnerzy projektu badają dwie różne strategie fermentacji — hodowlę zanurzoną (SmF) w płynnym nośniku (bakterie, drożdże) i fermentację na podłożu stałym (SSF) (grzyby). Głównym celem działań ukierunkowanych na produkcję tworzyw sztucznych były badania przesiewowe i wybór odpowiednich dzikich szczepów bakterii Ralstonia eutropha oraz innych szczepów zdolnych do jej wytwarzania. Dla każdego z zaproponowanych substratów fermentacji wybrano jeden dziki szczep, który zostanie wykorzystany w procesie skalowania w górę.
Łącznie uzyskano 692 izolaty bakterii — 450 z produktów ubocznych przetwórstwa owoców i 242 z produktów ubocznych przetwórstwa warzyw. Wybrano dwa różne szczepy, które zostały z powodzeniem przetestowane w kontrolowanych bioreaktorach i były zdolne do wyprodukowania większych ilości kwasu bursztynowego niż zastosowany szczep referencyjny. Scharakteryzowano również enzymy uzyskane z cieczy sklarowanej nad osadem i pochodzące z produktów ubocznych poddanych fermentacji na podłożu stałym, a po określeniu odpowiedniej metody stabilizacji partner Tecnalia będzie mógł rozpocząć testy na małą skalę i sprawdzić działanie enzymów w warunkach domowej pralni.
Partnerzy konsorcjum przeprowadzają analizy wpływu środowiskowego i gospodarczego w celu oceny zrównoważenia procedur i produktów uzyskanych w ramach projektu TRANSBIO. Wyniki prac projektowych zwiększą konkurencyjność europejskiego przemysłu biotechnologicznego i będą promowały szerokie wykorzystanie bardziej zrównoważonych praktyk przemysłowych.