Eliminacja odpadów spożywczych mogłaby potencjalnie przyczynić się do
bardziej efektywnego gospodarowania zasobami w Europie, zwiększając
bezpieczeństwo żywnościowe i znacznie obniżając negatywne skutki dla
środowiska naturalnego związane z produkcją, przetwarzaniem i
dystrybucją żywności.
Finansowany przez UE projekt "Food use for social innovation by optimising waste prevention strategies" (
FUSIONS) ma na celu umożliwienie, zachęcenie i zaangażowanie Europy do redukcji odpadów spożywczych na wszystkich poziomach łańcucha dostaw żywności.
Prace rozpoczęto od zdefiniowania odpadów spożywczych i ustalenia ram technicznych monitorowania przepływów w systemie dostaw żywności. Badacze zasugerowali metody normalizacji sposobów gromadzenia, analizowania i wykorzystywania odpadów spożywczych w całej Europie. Zidentyfikowali oni przyczyny i czynniki prowadzące do powstania odpadów spożywczych oraz mechanizmy umożliwiające zmniejszenie ich ilości.
Badacze dokonali oceny skutków społeczno-ekonomicznych i oddziaływania na środowisko odpadów spożywczych i dokonali przeglądu przepisów europejskich i krajowych mających wpływ na społecznie innowacyjne środki redukcji odpadów spożywczych w łańcuchu dostaw.
Utworzono europejską wielostronną platformę, w skład której wchodzi ponad 185 członków z wiodących organizacji europejskich. Działania platformy są wspierane serią spotkań w różnych regionach, których celem jest wymiana pomysłów i tworzenie zaleceń mających prowadzić do zmniejszenia ilości odpadów spożywczych.
Członkowie projektu zidentyfikowali i przeanalizowali istniejące przepisy i polityki mające wpływ na powstawanie odpadów spożywczych w krajach członkowskich i dokonali oceny aktualnych tendencji w zakresie odpadów spożywczych. Przygotowano raport na temat sposobu stymulowania innowacyjności społecznej poprzez działania w zakresie polityk.
Na podstawie siedmiu studiów wykonalności, FUSIONS przedstawia wpływ innowacji społecznych na zapobieganie powstawaniu odpadów spożywczych, ich potencjał poszerzania zasięgu, i powiązania z działaniami politycznymi i rządowymi, które umożliwiają zmianę. W roku 2015, FUSIONS podjął współpracę z sieciami innowacyjnych przedsiębiorców społecznych w celu zachęcania do replikacji i do ułatwiania rozwoju nowych biznesów.
Wyniki projektu FUSIONS stanowią odpowiedź na główne wyzwania w zakresie efektywnej gospodarki zasobami generowane przez odpady spożywcze. W dalszej perspektywie w ramach projektu powstanie plan mający prowadzić do powstania bardziej zasobooszczędnej Europy.