Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi tego, że rodzaj kupowanej żywności i jej pochodzenie wpływa na zdrowie, środowisko, lokalną gospodarkę i społeczeństwo. W ramach jednej z inicjatyw UE analizowane są globalne i lokalne systemy dostaw żywności i ich funkcjonowanie.
Rosnący popyt na żywność lokalną zwiększył regionalną produkcję towarów, a to zaczyna naruszać - a nawet zastępować - globalne łańcuchy żywnościowe. Upodmiotowieni rolnicy, konsumenci i społeczności potrzebują prawidłowych informacji, by móc podejmować świadome i odpowiedzialne wybory oraz oceniać żywność z perspektywy społecznej. Pomimo nowych badań i powiązanych polityk, łańcuchy żywności pozostają kwestią niezwykle złożoną. Może to prowadzić do niedokładności, wprowadzania w błąd i niepełności danych.
Podejmując problem złożoności łańcuchów żywności, finansowany ze środków UE projekt
GLAMUR (Global and local food chain assessment: A multidimensional performance-based approach) integruje wymiary ekonomiczny, społeczny, środowiskowy, zdrowotny i etyczny związane z produkcją i konsumpcją żywności w ramach kompleksowych narzędzi decyzyjnych. Narzędzia te pozwolą zbadać, ocenić i porównać globalne i lokalne łańcuchy żywności, by ostatecznie przekuć zdobytą wiedzę w praktyczne rozwiązania.
W pierwszym okresie raportowania systematyczny przegląd pozwolił wyjaśnić, jak wydajność łańcuchów dostaw jest komunikowana w sferach publicznej, naukowej, rynkowej i politycznej. Analizie poddano wtedy również sposoby pomiaru tej wydajności w literaturze naukowej. Pozwoliło to stworzyć repozytorium informacji o wydajności lokalnych i globalnych łańcuchów dostaw mierzonej pod kątem szeregu kryteriów, w tym realnych kosztów i korzyści, odporności i bezpieczeństwa żywności. Ponieważ zrównoważenie to koncepcja multidyscyplinarna, pomiary wydajności łańcuchów żywności mają uwzględniać ten jej charakter.
Zaprojektowano i stworzono bazę danych, która będzie zawierać wszystkie informacje o funkcjonowaniu łańcuchów dostaw. Sporządzono raport identyfikujący kluczowe polityki wpływające na globalne i lokalne łańcuchy żywności oraz przedstawiający kilka krytycznych punktów, które mogą wpływać na ich wydajność.
W trakcie realizacji są obecnie liczne analizy przypadków obejmujące wieprzowinę, nabiał, owoce i warzywa, wino i zboża. Rozpoczęto również porównanie różnych łańcuchów żywności, którego celem końcowym jest zapewnienie wsparcia dla różnych podmiotów w ich zadaniach i procesach decyzyjnych.
Projekt GLAMUR stosuje kompleksowe podejście do zawiłości łańcuchów żywnościowych. Zakłada on wypracowanie takich łańcuchów żywnościowych, które zapewnią większą odpowiedzialność biznesu oraz lepsze informacje dla konsumentów i ich większą satysfakcję.