Zrówonoważone rybołóstwo w Europie

W ramach projektu badawczego finansowanego ze środków UE pracowano nad stworzeniem bazy danych eksperymentalnych i ram operacyjnych niezbędnych do pomyślnej realizacji nowego europejskiego podejścia do gospodarowania łowiskami z uwzględnieniem ekosystemu.

Reforma europejskiej wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) z 2002 r. podkreśliła potrzebę zwrócenia się ku ekosystemowemu zarządzaniu łowiskami (EBFM) w celu uzyskania zrównoważoności. W tym celu opracowano plany operacyjne w sprawie ekosystemów łowisk (FEP), jednak potrzebne są dalsze prace, zanim plany te zostaną wprowadzone w życie.

W oparciu o wcześniejsze projekty, finansowany przez UE projekt "Making the European fisheries ecosystem operational" (MEFEPO) rozwinął strukturę operacyjną dla potrzeb EBFM. W szczególności konsorcjum zintegrowało założenia dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej (MSFD) w obrębie zreformowanej WPRyb w trzech regionalnych akwenach.

Projekt MEFEPO miał na celu zademonstrowanie, jak EBFM można wdrożyć w praktyce poprzez opracowanie ram w dwóch aspektach. Pierwszy z nich to struktura instytucjonalna, która najlepiej pasuje do tego nowego stylu zarządzania, a drugi to narzędzie wspomagania decyzji dla EBFM.

Struktura instytucjonalna wspiera silniejsze zaangażowanie zainteresowanych stron w zarządzanie łowiskami, podczas gdy zdecentralizowane zarządzanie promuje współpracę wśród państw członkowskich, regionalnych komitetów doradczych i naukowców. Narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji jednocześnie uwzględnia trzy filary zrównoważoności: implikacje ekologiczne, społeczne i ekonomiczne opcji zarządzania.

Narzędzie zostało wykorzystane w wybranych łowiskach w każdym regionie w celu dokonania oceny efektywności różnych strategii zarządczych i kompromisów związanych z każdą z nich.

Na koniec w projekcie MEFEPO przygotowano atlasy regionalne, które zawierają dane ekologiczne i socjoekonomiczne z kilku raportów technicznych. W ten sposób zostaną zapewnione ostateczne i dostępne informacje o stanie środowiska morskiego i odnośnych łowisk.

Projekt MEFEPO posunął naprzód przejście na system EBFM w Europie i usprawnił współpracę między badaczami, menedżerami i politykami. FEP opracowane dla trzech regionów powinny nadal dostarczać ważnych informacji o postępach i wyzwaniach w dążeniu do zrównoważonego zarządzania łowiskami.

opublikowano: 2015-08-14
Komentarze


Polityka Prywatności