Jaki wpływ na obieg azotu wywierają rośliny

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu badają, w jaki sposób rośliny wpływają na obieg azotu w glebie w różnych ekosystemach.

Obieg azotu w glebie wywiera wpływ na klimat na całym świecie poprzez oddziaływanie na produkcję biomasy, stabilność klimatu oraz inne najważniejsze usługi ekosystemowe. Pogłębienie wiedzy na temat tego, w jaki sposób rośliny mogą wpływać na obieg azotu w glebie ma decydujące znaczenie dla poznania tego ważnego zjawiska.

Celem finansowanego ze środków UE projektu PLABIOF (Linking living plant traits to soil biogeochemical functions in ecosystem patches under different land use regimes using an isotope-based assessment) jest zrealizowanie tego założenia poprzez badanie wpływu różnych ekosystemów na obieg azotu oraz mikroorganizmy glebowe.

Naukowcy wybrali do celów badawczych 192 działek gruntu, w odniesieniu do których w przeszłości i obecnie stosowano różne metody gospodarowania gruntami. Najpierw scharakteryzowano każdą z tych działek na podstawie różnorodności rosnących tam roślin.

Po ukończeniu tego etapu uczestnicy projektu PLABIOF zainstalowali na tych działkach ponad 800 próbników glebowych. W próbnikach znajdowały się specjalnie oznakowane atomy azotu, które umożliwiają naukowcom śledzenie przemieszczania się azotu w ekosystemie.

Po trzynastu miesiącach naukowcy powrócili na badane obszary i wykonali pomiar poziomu oznakowanego azotu w mikroorganizmach i roślinach. Równocześnie, zebrali dane dotyczące wzrostu roślin oraz innych właściwości ekosystemu.

Uczestnicy projektu PLABIOF skoncentrują się teraz na przetwarzaniu tych danych w celu dogłębniejszego zbadania relacji pomiędzy właściwościami ekosystemu a obiegiem azotu w glebie w tym ekosystemie. Zgromadzona wiedza ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących gospodarowania gruntami na całym świecie.

opublikowano: 2015-09-09
Komentarze


Polityka Prywatności