Testowanie nowych rozwiązań w rolnictwie

Ostatnie badania wykazały, że działalność mieszana (uprawy rolne połączone z hodowlą zwierząt) jest wykonalną metodą zwiększenia zrównoważoności i wydajności rolnictwa europejskiego.

Rolnictwo ma przed sobą wiele wyzwań, gdy chodzi o ochronę zasobów naturalnych, takich jak woda i fosfor, a także zachowanie żyzności gleby i bioróżnorodności. Jednym ze sposobów sprostania tym wyzwaniom jest stosowanie systemów hodowlano-uprawnych (MFS), gdzie hodowla zwierząt i uprawy roślin są połączone na poziomie gospodarstwa lub danego terytorium.

Celem projektu CANTOGETHER (Crops and animals together) jest zaprojektowanie i przetestowanie prototypowych MFS. Systemy te łączą produkcję zwierzęcą i roślinną i opierają się na europejskiej sieci funkcjonujących gospodarstw doświadczalnych i komercyjnych. Gospodarstwa lub grupy gospodarstw pełnią rolę studiów przypadku i obejmują szeroki zakres warunków naturalnych i społeczno-gospodarczych.

Członkowie projektu rozpoczęli prace od opracowania kilku prototypowych MFS, zarówno na poziomie gospodarstwa, jak i danego terytorium (na podstawie terytoriów naturalnych lub wyznaczonych przez ograny zarządzające). Proces ten skupiał się przede wszystkim na opracowaniu narzędzi i metod do dokładnego pomiaru skuteczności systemów MFS.

Najbardziej obiecujące systemy MFS zastosowano w studiach przypadku, gdzie w ramach projektu CANTOGETHER dla każdego przypadku zebrano dane środowiskowe, naukowe i ekonomiczne dane. Dane te następnie wykorzystano do sporządzenia starannych ocen ekonomicznych i środowiskowych.

Wspólne innowacje obejmowały zbiorowe biogazownie i inne praktyki gospodarki odpadami oraz dywersyfikację upraw w systemie płodozmianu z uwzględnieniem roślin paszowych czy białkowych. Podsumowując, badacze potwierdzili ekonomiczne, agronomiczne, środowiskowe i społeczne korzyści systemów MFS, ustalili jednak również, że wzrosło obciążenie pracą rolników.

Prototypowe systemy MFS opracowane w ramach projektu CANTOGETHER pomogą w łagodzeniu oddziaływania emisji gazów cieplarnianych. Wyniki projektu pomogą europejskiemu sektorowi rolnictwa stać się bardziej przyjaznym dla środowiska, ale także zwiększą jego produktywność i zmniejszy zależność od zasobów zewnętrznych.

opublikowano: 2015-09-30
Komentarze


Polityka Prywatności