Nowe podejście do łowisk tuńczyka
Europejscy biolodzy zajmujący się rybami badali stadne zachowania tuńczyka wokół obiektów pływających. Informacje te przyczynią się do zrównoważonego zarządzania łowiskami.
Choć łowiska tuńczyka odgrywają ważną rolę społeczną i ekonomiczną w UE,
ich zmienność w kontekście działalności człowieka nie została w pełni
poznana. Unijna inicjatywa oparta na ekosystemowym podejściu do
zarządzania łowiskami budzi żywe zainteresowanie środowiska naukowego.
Celem projektu QUAESITUM (Quantifying environmental and social interactions for tuna fisheries management) było zbadanie zachowań tuńczyka. Dotyczyły one między innymi reakcji na bodźce społeczne i środowiskowe, a także kontaktów z rybami innych gatunków.
Partnerzy projektu postawili sobie za cel zbadanie wpływu interakcji środowiskowych i społecznych na dystrybucję tuńczyka, która jest ważną kwestią dla zarządzania gatunkiem zagrożonym przeławianiem. Analizę oparto na danych zebranych w pobliżu urządzeń do sztucznej koncentracji ryb (FAD), będących zacumowanymi pływakami lub bojami stosowanymi na całym świecie do przyciągania żyjących na otwartych wodach ryb, takich jak tuńczyk.
Uczeni badali rolę interakcji w obrębie gatunku oraz między różnymi gatunkami w zakresie ich dystrybucji wokół urządzeń FAD. Wymagało to stworzenia specjalnych narzędzi do analizy i modelowania, które pozwoliłyby na określenie interakcji społecznych na podstawie danych analitycznych. W podejściu tym wykorzystano wiedzę na temat zachowania zwierząt, naukę o łowiskach, fizykę statystyczną i modelowanie komputerowe.
Prace prowadzone w ramach projektu QUAESITUM przyczynią się do powstania nowych metod szacowania liczebności tuńczyka tropikalnego w oparciu o jego zachowania w pobliżu urządzeń FAD. Tym samym będą miały one istotne znaczenie dla szerszej społeczności w dziedzinie zarządzania łowiskami i otworzą drogę nowym obszarom badań, wykorzystujących różne wskaźniki liczebności, oparte na zachowaniu ryb i uzyskane na podstawie danych terenowych.
opublikowano: 2015-10-16