Energooszczędny chleb powszedni

Popyt na produkty piekarnicze jest codziennie tak samo wysoki, co wymusiło zmianę procesów stosowanych w branży piekarniczej. Badacze zajęli się doskonaleniem specjalistycznych komór klimatycznych.

Celem komór klimatycznych jest automatyczne przygotowanie i kontrolowanie całego procesu produkcyjnego, obejmującego chłodzenie, mrożenie, wyrastanie i ewentualnie rozmrażanie. Choć komory klimatyczne są na współczesnym rynku piekarniczym technologią o uznanej skuteczności, poważną ich wadą jest bardzo duże zużycie energii. W obliczu wykładniczego rozwoju produkcji piekarskiej wydajność energetyczna wymaga zatem pilnej poprawy.

Projekt NANOBAK2 (Innovative and energy-efficient proofing/cooling technology based on ultrasonic humidification for high quality bakery products) poświęcony był ulepszeniu technologii komór klimatycznych poprzez optymalizację i zademonstrowanie zalet zaawansowanego nawilżacza ultradźwiękowego. W celu usprawnienia prac przyjęto za punkt wyjścia wyniki wcześniejszej europejskiej inicjatywy badawczej. Dążąc do stworzenia praktycznego i łatwego w użyciu narzędzia, badacze biorą pod uwagę aspekty techniczne, ekonomiczne, operacyjne, środowiskowe, społeczne i zdrowotne.

Aby uwzględnić wszystkie te czynniki, członkowie konsorcjum postanowili zbudować siedem prototypów. Każdy prototyp oferuje inne rozwiązanie różnorodnych problemów zaobserwowanych na współczesnym rynku.

Głównym wynikiem w pierwszym okresie projektu było zaprojektowanie i zbudowanie prototypów spełniających wymagania użytkowników docelowych. Oznaczało to między innymi przeskalowanie i rozwinięcie czterech kluczowych komponentów systemów NANOBAK2: nawilżacza ultradźwiękowego, systemu napowietrzania, systemu wydechowego i jednostki sterującej.

W pierwszym okresie przeprowadzono też ocenę cyklu życia materiałów i procesów technologicznych używanych podczas produkcji. Zebrane informacje zostały przetworzone dla potrzeb planowania skutecznego wejścia na rynek.

W drugim, ostatnim okresie prac zostanie przeprowadzona weryfikacja i ocena w celu zoptymalizowania systemu w laboratorium piekarniczym. W następnej kolejności odbędzie się weryfikacja w warunkach przemysłowych i demonstracja prototypów.

Po zrealizowaniu tych etapów prototypy zostaną przetestowane i zoptymalizowane w rzeczywistych warunkach produkcyjnych w małych i średnich przedsiębiorstwach piekarniczych. Prototypy zostaną zainstalowane i zintegrowane w procesach produkcyjnych piekarni, po czym przejdą szczegółowe testy. Po przeprowadzeniu tych etapów odbędą się dwa warsztaty demonstracyjne dla przemysłu.

Wszystkie przeprowadzone prace powinny umożliwić stworzenie innowacyjnego, bezpiecznego i energooszczędnego rozwiązania do produkcji chleba w małych i średnich przedsiębiorstwach piekarniczych.

opublikowano: 2015-10-29
Komentarze


Polityka Prywatności