Owoce najwyższej jakości mogą kosztować dwa razy więcej niż owoce drugiej klasy. Ponieważ kryteria klasyfikacji obejmują zarówno jakość miąższu, jak i wygląd zewnętrzny, sektor produkcji świeżych owoców i warzyw (FFV) ogromnie skorzystałby na wprowadzeniu zaawansowanych technologicznie metod sortowania w liniach produkcyjnych.
W ramach projektu
FRUITGRADING (A low cost sorting solution for the fruit sector based on the evaluation of internal fruit quality) zakończono właśnie prace nad nową technologią sortowania owoców. Cele projektu wpisują się w główne założenia europejskiej wspólnej polityki rolnej, dotyczące poprawy jakości europejskich owoców oraz promowania spożycia zdrowej żywności.
W badaniu wykorzystano jabłka, gruszki, brzoskwinie i kiwi oraz zastosowano dwie technologie - spektroskopię z indukcją magnetyczną (MIS) i spektroskopię odbicia rozproszonego do oceny odpowiednio właściwości elektrycznych i optycznych. Dane uzyskane z testów przeanalizowano i skorelowano z cechami owoców ważnymi z komercyjnego punktu widzenia.
Poziom słodyczy i kwasowości dało się ustalić na podstawie danych optycznych, natomiast zwartość miąższu była współzależna od tych zmiennych. Wyniki spektrum elektromagnetycznego można powiązać z następującymi po zbiorze zmianami w zwartości miąższu, a także dojrzałością ocenianą na podstawie pasma częstotliwości radiowej w danym zakresie. Mimo to niezbędne są dalsze udoskonalenia, które pozwolą zredukować hałas czujników pomiarowych i zminimalizować występowanie błędów.
Dwa czujniki wbudowano w linię sortowania owoców, skalibrowano dla uzyskania jeszcze dokładniejszej współzależności w odniesieniu do właściwości owoców i zwalidowano. Zwiększono wytrzymałość czujnika MIS, dopasowując go do surowych warunków pracy linii.
W projekcie FRUITGRADING zorganizowano szkolenia i działania informacyjne, aby promować wykorzystanie nowych technologii w sektorze FFV. Powstały m.in. magazyny, biuletyny, a zespół brał udział w konferencjach i organizował warsztaty.
Nowe metody sortowania umożliwią wytwórcom produkcję w najwyższej jakości owoców w oparciu o metody pomiaru jakości przy użyciu kluczowych parametrów. Ponieważ technologia ta jest nieinwazyjna, zmniejszy się odsetek niszczonych owoców. Ponadto hodowcy mogą zastosować strategie wstępnego sortowania przed umieszczeniem owoców w komorach dojrzewalniczych.
Pomimo spadku ogólnego spożycia obserwuje się stały wzrost popytu na owoce najwyższej jakości, wynoszący w USA średnio 8,9% rocznie na przestrzeni ostatnich 5 lat. Technologia FRUITGRADING umożliwi producentom zareagowanie na te trendy rynkowe oraz zwiększenie zysków.