Nauka stojąca za procesem dojrzewania winogron
Naukowcy odkryli nowe sygnały molekularne świadczące o dojrzewaniu winogron i spróbowali wyjaśnić, jak różne geny kontrolują ten proces.
Winorośl to ważna roślina uprawna w Europie, ciesząca się
zainteresowaniem zarówno ze względu na świeże owoce, jak i powstające z
nich wino, przy czym proces dojrzewania to podstawa produkcji dobrego
wina. Proces dojrzewania, zwany z francuskiego veraison, to proces
złożony, obejmujący szereg różnych genów.
W ramach finansowanego przez UE badania GRAPERIPE (The role of ethylene and of ERF gene regulators in the grapevine berry ripening) przyjrzano się dwóm białkom zwanym czynnikami reagującymi na etylen (ERF), które odpowiadają za aktywację i dezaktywację genów odpowiedzialnych za dojrzewanie winogron.
Naukowcy zbadali szereg odmian winorośli, w tym kilka genetycznie zmodyfikowanych, które powodują nadekspresję białek ERF. Skupili się na emisji gazu etylenowego w różnych odmianach winorośli.
GRAPERIPE wykazał, że w odmianach Pinot Noir i Chardonnay, występuje szczyt produkcji etylenu na 10 dni przed rozpoczęciem procesu dojrzewania. Gaz etylenowy to powszechny środek przyspieszający dojrzewanie wielu owoców, jednak rola, jaką etylen odgrywa w veraison nie jest jasna.
Prace nad fizycznym i genetycznym scharakteryzowaniem genetycznie zmodyfikowanych odmian winorośli trwają. Badacze chcą porównać także genetykę i melona, aby przekonać się, które geny odgrywają zasadniczą rolę w veraison.
Po zakończeniu projektu GRAPERIPE wyniki przyniosą wiele korzyści botanikom, hodowcom i rolnikom.
opublikowano: 2016-01-21