Europejski przemysł spożywczy jest największym sektorem wytwórczym w UE. Zaczyna on jednak tracić swój udział w rynku na rzecz gospodarek wschodzących. Dlatego konieczne jest znalezienie sposobu na poprawę konkurencyjności przy zachowaniu wartości odżywczych i jakości produktów spożywczych.
Celem projektu
FCHR (Fluid foods pasteurizer and homogenizer based on centrifugal hydrocavitation reactor) było przeprowadzenie pasteryzacji i homogenizacji w ramach jednego, skalowalnego procesu opartego na środkach mechanicznych. Ten etap procesu w obróbce żywności zapewnia lepszą stabilność produktu, trwałość, trawienie i smak.
Celem inicjatywy było zastąpienie pasteryzacji termicznej kawitacją hydrodynamiczną. Proces ten można przeprowadzić w niższej temperaturze, przy zachowaniu wyglądu i smaku mleka dostępnego obecnie na rynku. Inne cele obejmowały zmniejszenie kosztów przetwarzania przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej procesu pasteryzacji i homogenizacji.
Kawitacja hydrodynamiczna może być stosowana w przypadku płynu, który jest poddawany działaniu fal dźwiękowych o dużym natężeniu powodujących zmiany ciśnienia prowadzące do powstawania mikropęcherzyków (kawitacji). Gdy te pęcherzyki ulegają implozji, uwalniają ogromne ilości energii w postaci fal uderzeniowych.
Partnerzy projektu zaprojektowali i przetestowali wirówkowy reaktor hydrokawitacyjny, który zawierał rdzeń proponowanej instalacji do pasteryzacji i homogenizacji. Prace skupiały się na skalowalności, oszczędności energii i wydajności, przy jednoczesnym zwiększeniu jakości i łatwości trawienia produktu.
Technologia opracowana w ramach projektu FCHR może być potencjalnie stosowana w przypadku wszystkich pokarmów płynnych wymagających pasteryzacji i homogenizacji, w tym produktów mlecznych, emulsji smakowo-zapachowych, soków owocowych, puree warzywnych, żółtek jaj, sosów i odżywek dla niemowląt.