Europa, w której w 2015 r. wyprodukowano ponad 167 milionów hektolitrów (Mhl) wina wobec około 274 Mhl na całym świecie, pozostaje niekwestionowanym liderem na arenie międzynarodowej. Jednak jej udział w rynku stopniowo się kurczy – zwłaszcza w przedziale najniższych cen – z powodu zaostrzonej konkurencji międzynarodowej. Struktura spożycia ulega zmianie, odnotowując w latach 2011-2015 spadek o 0,2% w skali roku. Zainteresowane strony wzywają do reformy rynku, a tymczasem zmiana klimatu już stawia pod znakiem zapytania tradycyjne metody produkcji.
Część odpowiedzi na tego typu wyzwania mogą przynieść prace badawczo-rozwojowe, które pozwoliłyby zainicjować reorganizację poprzez dopełnienie specjalistycznej wiedzy unijnych producentów. Wyższe plony, większa odporność roślin, skrócone procesy produkcji, technologie wspomagające wykonywanie codziennych zadań czy wyższa jakość wina to wiele udoskonaleń, którymi mogą zaowocować. Przegląd najnowszych osiągnięć wypracowanych w ramach finansowanych ze środków unijnych badań wiele nam mówi na temat potencjału społeczności naukowej i przedsiębiorców oraz tego, jak najprawdopodobniej wyglądać będzie uprawa winorośli za kilka lat.
Pośród pozostałych tematów tego numeru można wyróżnić następujące:
- Regeneracja tkanki kostnej
- Wpływ segregacji społeczno-ekonomicznej na europejskie miasta
- Ulepszona konstrukcja turbiny gazowej zwiększa wydajność i redukuje hałas
- Dostrzeganie szczegółów za pomocą zaawansowanej technologii detekcyjnej
- Nowa technologia i techniki zarządzania szansą dla europejskiego sektora akwakultury
- Hybrydyzacja urządzeń krzemowych z nanorurkami węglowymi
- Modelowanie sprawności energetycznej mikroprocesorów nowej generacji
- Europa coraz bardziej odporna na zagrożenia
- Kwantowy krok naprzód w rozumieniu procesów biologicznych
Magazyn research*eu nt. wyników jest głównym źródłem informacji o wszelkich dokonaniach związanych z projektami badawczymi dofinansowywanymi ze środków unijnych. Zajmuje się szerokim spektrum tematów. Każdego roku ukazuje się 10 numerów w języku angielskim.
Aby uzyskać więcej informacji, zamów bezpłatną prenumeratę. Nowy numer można pobrać ze strony:
http://cordis.europa.eu/research-eu/magazine_pl.html