W obliczu zmian klimatycznych, wiele krajów sięga po różne rodzaje odnawialnych źródeł energii, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Chociaż dostępnych jest wiele różnych rodzajów energii odnawialnej, wiele z nich jest nieprzewidywalnych w dłuższym okresie, ponieważ ich wytwarzanie zależy w dużej mierze od pogody. Jednym z nielicznych wyjątków jest energia pływów, stosunkowo nowa technologia, która polega na wytwarzaniu energii elektrycznej przy użyciu w dużej mierze przewidywalnych ruchów pływów morskich.
Projekt FloTEC, rozpoczęty w 2016 r. i finansowany ze środków UE, ma na celu zademonstrowanie potencjału pływających systemów pływowych w zakresie dostarczania taniej, mało ryzykownej w pozyskiwaniu i niezawodnej energii do europejskiej sieci energetycznej. W tym celu uczestnicy projektu uruchomili turbinę SR2000, uważaną za najpotężniejszą turbinę pływową na świecie.
Wytwarzanie energii przez 12 miesięcy
W pierwszym roku testów na Orkadach turbina o mocy 2 MW wyprodukowała ponad 3 GWh energii odnawialnej. To więcej energii niż cały sektor energii fal i pływów morskich w Szkocji wytworzył w ciągu 12 lat, do momentu uruchomienia SR2000 w 2016 roku.
Energia wytworzona przez SR2000 w ciągu 12 miesięcy pracy w pełnym wymiarze godzin wystarcza do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną około 830 brytyjskich gospodarstw domowych. Zaspokaja też okresowo ponad jedną czwartą zapotrzebowania Orkad na energię elektryczną.
„Fenomenalna wydajność turbiny SR2000 wyznacza nowy wzorzec dla branży energii pływowej”, stwierdził Andrew Scott, dyrektor generalny koordynującej projekt firmy Scotrenewables Tidal Power Ltd., w
komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej FloTEC. „Pomimo że jest to projekt badawczo-rozwojowy i jest to nasza pierwsza turbina o pełnej skali, pierwszy rok testów pozwolił na uzyskanie poziomu wydajności zbliżonego do powszechnie stosowanych dojrzałych technologii odnawialnych”.
Silne sztormy występujące późną jesienią i wczesną zimą tamtego roku na północnym Atlantyku pozwoliły na szersze zademonstrowanie zdolności pływającej turbiny w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w praktycznie każdych warunkach pogodowych występujących w okolicach Orkadów. Turbina SR2000 wytrzymała fale wysokie na ponad 7 m. Sprawdziła się również przy ciągłym wytwarzaniu energii na morzu z falami o wysokości 4 m i utrzymywała moc znamionową 2 MW na morzu z falami o wysokości 2 m.
Konstrukcja turbiny ma szereg innowacyjnych rozwiązań. Należy do nich o 50% większe wychwytywanie energii dzięki większym wirnikom o niższej prędkości znamionowej, wysokowydajnym łopatom i amortyzatorom cum. Kolejnym ważnym aspektem jest kompatybilność SR2000 z lokalnym łańcuchem dostaw i infrastrukturą oraz pełny dostęp na miejscu do wszystkich systemów turbinowych dzięki zoptymalizowanej konfiguracji platformy.
„Możliwość łatwego dostępu do SR2000 w celu rutynowej konserwacji była istotnym czynnikiem dla możliwości wytwarzania energii elektrycznej na takim poziomie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w tym w okresie zimowym. Ponadto, dostęp do SR2000 za pomocą „RIB” [sztywne pontony] i innych podobnych tanich jednostek pływających oznacza, że nasze koszty operacyjne i czasy przestojów są ograniczone do minimum”,
wyjaśnia Scott.
Kolejnym punktem w planie działań projektu FloTEC (Floating Tidal Energy Commercialisation Project (FloTEC)) jest budowa komercyjnej jednostki produkcyjnej o mocy 2 MW z końcem 2018 r. Jednostka zostanie przetestowana na Orkadach, zanim trafi na rynek. Zespół chce wykorzystać sukces SR2000, aby nadać impet nowej branży opartej na przewidywalnym odnawialnym źródle energii.
Więcej informacji:
strona internetowa projektu FloTEC