Badania nad zaburzeniami zdrowia psychicznego
W Europie zaburzenia psychiczne są częstym zjawiskiem i stanowią poważne obciążenie dla samych chorujących, jak również dla ogółu społeczeństwa. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaburzenia psychiczne dotykają co czwartego obywatela co najmniej raz w życiu, a ich odsetek w populacji UE wynosi każdego roku ponad 10%.
Niestety samobójstwa nadal są znaczącą przyczyną przedwczesnych zgonów w Europie, których rocznie odnotowuje się w UE ponad 50 000, według danych Eurostatu. Dziewięć z dziesięciu krajów o najwyższym odsetku samobójstw na świecie znajduje się w Regionie Europejskim.
Wielu Europejczyków cierpi na co dzień, jak pokazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez Eurobarometr. Sondaż, w ramach którego zapytano Europejczyków o to jak czuli się - przez cały czas lub przez większość czasu - w ciągu ostatnich czterech tygodni, pokazał że 20% respondentów odczuwało "zmęczenie", 15% "szczególne napięcie", 13% "wyczerpanie" i niecałe 10% czuło się "tak bardzo źle psychicznie, że nic nie mogło ich pocieszyć" lub "przygnębionym i przybitym".
Stan naszego zdrowia psychicznego ma oczywiście wpływ na każdy aspekt naszego życia, a także na nasze społeczeństwo i gospodarkę. Nie ma wątpliwości, że zły stan zdrowia psychicznego skutkuje znacznymi stratami i obciążeniami dla naszego systemu społeczno-ekonomicznego, edukacyjnego, a także dla systemu karnego i wymiaru sprawiedliwości.
Świadomość zdrowia psychicznego i zdjęcie odium z choroby psychicznej są niezbędne, by ludzie rozpoznawali zaburzenia psychiczne u siebie i innych, i mogli swobodnie poszukiwać potrzebnej im pomocy. Inicjatywy takie jak "Wspólne działanie na rzecz zdrowia i dobrostanu psychicznego" skupiają się na tej pracy, propagując zdrowie psychiczne w miejscu pracy i szkole, inicjując akcje przeciw depresji i samobójstwom oraz rozwijając opiekę psychiatryczną nad osobami dotkniętymi poważnymi zaburzeniami psychicznymi.
opublikowano: 2015-01-27