logo_ActiveJet_200.pngPatronat nad działem objęła marka Activejet - tusze i tonery dla każdego
Zadzwoń i zapytaj o zamiennik, Infolinia: 801 08 1111

Nauki społeczne

Kraje unijne wyrzucają 88 milionów ton żywności rocznie i z tego powodu grupa ekspertów z 13 krajów uruchomiła platformę, aby dzielić się wiedzą z konsumentami, producentami i detalistami w nadziei na zredukowanie tej liczby.
Naukowcy analizujący ceramiczne dzbany twierdzą, że pozostałości zawierają związki chemiczne sprzed 8000 lat.
Około 20 milionów ludzi w UE cierpi na zaburzenia odżywiania, a powiązane z tym koszty roczne wynoszą 1 bln EUR. W najlepszym razie wyniszczające i stresujące, a w najgorszym śmiertelne, leczenie tych zaburzeń bywa znacznie opóźnione. Niemniej inteligentna technologia może przyspieszyć udzielenie pomocy.
Kiedy fałszywe wiadomości, alternatywne fakty i mylne przekonania niszczą otaczający nas krajobraz społeczno-polityczny, unijni naukowcy badają, czy dziennikarze mogą być skutecznymi arbitrami, którzy zwrócą uwagę na kłamstwa i oddzielą fakty od fikcji.
W świetle niepewności co do zagrożeń stwarzanych przez nanomateriały, która tłumi innowacyjny potencjał UE, naukowcy podjęli prace nad koncepcją bezpieczeństwa, aby lepiej monitorować rozwój tej powstającej technologii.
Kiedy rozpowszechnią się komputery kwantowe, istniejący algorytm postawi pod znakiem zapytania obecne techniki szyfrowania, uważane teraz za bezpieczne. Prace realizowane w ramach finansowanego ze środków UE projektu kładą podwaliny pod rozwiązanie tego problemu.
Naukowcy odkryli poważne wady w ochronie danych osobowych przez coraz popularniejsze urządzenia do noszenia na ciele, które zagrażają ich wiarygodności.
Wyniki nowych badań pokazują, że pozytywny nastrój może podnosić skuteczność szczepionek, takich jak ta przeciw grypie.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznana została w 2017 r. trzem naukowcom za dokonane przez nich odkrycia dotyczące mechanizmów molekularnych, które sterują rytmem okołodobowym.
Wedle badań opisanych niedawno w »The Lancet Planetary Health«, do roku 2100 skutki globalnego ocieplenia mogą dotknąć około dwóch trzecich populacji Europy rocznie, czyli 351 milionów ludzi, powodując 152 000 ofiar śmiertelnych każdego roku.
Czujniki dotykowe, łączność i sprawna telekomunikacja to niektóre z czynników umożliwiających wdrażanie medycznych systemów telerobotycznych. Możliwości techniczne pojawiają się w samą porę zważywszy na presję wywieraną na opiekę zdrowotną przez demografię i trudności, z jakimi mogą borykać się chorzy z obszarów oddalonych z umówieniem się na konsultacje ze specjalistą.
Liderzy technologii napisali list otwarty do ONZ wzywając do zakazu autonomicznych systemów uzbrojenia, które ich zdaniem mogą umożliwić prowadzenie konfliktu zbrojnego na niespotykaną dotąd skalę i w szybszym tempie niż człowiek jest w stanie to pojąć.
Wyniki nowych badań prowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu w Plymouth, finansowanych za pośrednictwem unijnego projektu TRACY, zalecają rządom podjęcie dalszych działań na rzecz opracowania polityk transportowych, które umożliwią osobom powyżej 65 roku życia zachowanie mobilności i aktywności.
Kiedy wycieńczająca fala gorąca, nazwana przez prasę Lucyferem, ogarnia południową Europę, wyniki nowych badań, wspieranych częściowo przez finansowane ze środków UE projekty, ostrzegają, że wzrost globalnej temperatury o trzy stopnie odwróci wysiłki Europy na rzecz obniżenia zanieczyszczenia ozonem.
Naukowcy, których prace są częściowo wspierane w ramach finansowanego ze środków UE projektu RE-AGEING, proponują badania prognozowe populacji zachęcające społeczeństwa do odrzucenia przestarzałych miar starzenia się i zastąpienia ich kategoriami odpowiadającymi temu, jak obecnie żyjemy.
Wyniki nowych badań przeprowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu Columbia – w których wykorzystano wiele zbiorów danych, między innymi te zgromadzone przez partnerów trzech kompleksowych, finansowanych ze środków UE projektów poświęconych starzeniu się – zwracają uwagę na poprawę zdolności poznawczych kobiet w krajach przykładających wagę do równości płci.
Naukowcy, częściowo finansowani ze środków projektu unijnego NUDGE-IT, przeprowadzili szczegółowe badania, których wyniki pokazują, że osoby otyłe potrafią zasadniczo nie brać pod uwagę pór przyszłych posiłków.
Na tle rosnących obaw o otyłość i depresję wśród Europejczyków, finansowani ze środków UE naukowcy podjęli pionierskie badania nad powiązaniem wysokiego spożycia cukru z zaburzeniami nastroju.
Funkcja usług ekosystemowych to określenie korzyści, jakie odnoszą ludzie z naturalnych ekosystemów i bioróżnorodności w celu włączenia ich wartości do procesu decyzyjnego. W tym obszarze prowadzonych jest wiele prac badawczych, ale zróżnicowanie definicji i leżących u ich podstaw założeń pragmatycznych może utrudniać efektywne badania interdyscyplinarne.
Szokujące wyniki nowych badań sugerują, że liczba plemników w nasieniu mężczyzn na Zachodzie spadła o ponad połowę w latach 1973–2011, obniżając się średnio o 1,4% rocznie. Naukowcy nadal nie mają pewności co do przyczyny tego radykalnego spadku, ale utrzymują, że ich ustalenia muszą zostać poważnie potraktowane, aby podjąć działania zmierzające do rozwiązania problemu, który może doprowadzić do poważnego kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego.
Zmiana klimatu nasila niedobory wody na całym świecie, a współzależności globalnego handlu oznaczają, że jej oddziaływanie może odbić się szerokim i dalekim echem, w tym w całej Europie – przestrzegają partnerzy finansowanego ze środków UE projektu IMPREX.
Nowo wydana książka, której autorami są koordynatorka finansowanego ze środków UE projektu TRUST oraz były prezydent Iranu, omawia różne znaczenia godności w ramach szerzej zakrojonych starań o podniesienie poprzeczki etycznej w międzynarodowych badaniach naukowych.
Najnowsze analizy archeologiczne znalezisk ochry w Etiopii stanowią kontynuację wcześniejszych prac w ramach finansowanego ze środków UE projektu, którego partnerzy odkryli, że przedstawiciele gatunku homo sapiens zaczęli używać symboli wcześniej niż dotychczas przypuszczano.
Wyniki finansowanego ze środków UE projektu ALP-AIR wskazują, że obecne szacunki zanieczyszczenia tlenkiem azotu pochodzącym z ruchu ulicznego mogą być nawet czterokrotnie zaniżone.
Nowe badania, bazujące na wynikach wcześniejszego projektu finansowanego ze środków UE, zajmują się analizą wpływu wód gruntowych w Afryce Wschodniej na przetrwanie pierwszych ludzi i wskazują, że mogły być czynnikiem pobudzającym ewolucję.
Następne
Kanał RSS dla tej listyPrzegląd uczelni
w Polsce
UG_220_ok.jpg
uns_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura plakat rekrutacyjny 2013
miniatura